.::. موسیقی ایرانی.::.

دانلود آهنگ؛عكس؛بيوگرافي اساتید موسيقي ايراني،جدید ترین اخبار موسیقی سنتی؛اخبار كنسرت ها و ...

جديد ترين اثر تصويري استاد محمدرضا شجريان منتشر شد


جديدترين آلبوم تصويري استاد محمدرضا شجريان از امروز(چهارشنبه 16 اسفند) روانه بازار شد.
به گزارش روابط عمومي شركت فرهنگي و هنري دل آواز، فیلم «کنسرت محمدرضا شجریان و گروه شهنازبه سرپرستی مجید درخشانی»  شامل اجراهای تصویری «رندان مست» و «مرغ خوشخوان»  به کارگردانی محمدرضا هنرمند از سوي اين شركت منتشر شده‌است.
محمدرضا شجريان كه براي اجراي تور موسيقيايي «دلبر صنم» در خارج از ايران به سرمي‌برد، طي پيامي از ملت ايران خواست كه از كپي كردن اين اثر جديد خود داري كنند. استاد آواز ايران در ادامه تصريح كرد:«مردم ايران همواره حامي هنر و هنرمندان بود‌ه‌اند و از هموطنان عزيز خواهشمندم كه براي حمايت از هنر موسيقي از دانلود و كپي كردن اين دو آلبوم موسيقي خودداري كنند.»
بخش نخست این اثر تصویری «رندان مست» دردستگاه همايون است و شامل قطعات دیدار(آهنگساز: مجید درخشانی)، زنگ شتر(برگرفته از ردیف میرزا عبدالله)، ساز و آواز(غزل حافظ)، تصنیف چشم یاری(غزل حافظ، آهنگساز: محمدرضا شجریان، تنظیم: مجید درخشانی)، ادامهٔ ساز و آواز(غزل حافظ)، تصنیف باد صبا(شعر: ملک‌الشعرای بهار، آهنگساز: حسام‌السلطنه مراد، تنظیم: مجید درخشانی)، آواز شوشتری(غزل سعدی )، چهارمضراب بیداد(آهنگساز: مجید درخشانی)، ساز و آواز(غزل سعدی)، تصنیف رندان مست(غزل مولانا، آهنگساز: مجید درخشانی) است.
بخش دوم این اثر «مرغ خوشخوان» ساخته محمدرضا شجریان و تنظیم مجید درخشانی در دستگاه شور است كه شامل قطعات پیش در آمد شور(آهنگسازی محمدرضا شجریان/ تنظیم: مجید درخشانی)، ساز و آواز شور(غزل حافظ)، تصنیف پیام نسیم(غزل حافظ، آهنگساز:محمدرضا شجریان، تنظیم:مجید درخشانی)، سازو آواز حجاز(غزل حافظ)، چهار مضراب شور(آهنگساز:محمدرضا شجریان، تنظیم:مجید درخشانی)، تکنوازی سه تار، ساز و آواز مثنوی ابوعطا(غزل مولانا)، ساز و آواز دشتستانی(دوبیتی های بابا طاهر)، تصنیف مرغ خوشخوان(غزل حافظ، آهنگساز:محمدرضا شجریان، تنظیم:مجید درخشانی)، تصنیف مرغ سحر(شعر:ملك شعراي بهار، آهنگساز:مرتضی نی داوود، تنظیم:مجید درخشانی)  است.
محمدرضا ابراهيمي(عود)، حامد افشاري( قيچك باس)، مهدي اميني(بم تار، رباب)، رادمان توكلي(تار)، سينا جهان آبادي(كمانچه)، مجيد درخشاني(تار)، حسين رضايي‌نيا(دف، دايره، مژگان شجريان(سه تار)، رامين صفايي(سنتور)، شاهو عندليبي(ني)، حميد قنبري(تنبك)، كاوه معتمديان(كمانچه)، مهرداد ناصحي(قيچك آلتو) نوازندگاني هستند كه محمدرضا شجريان را در اين دو اثر همراهي مي كنند.
آلبوم تصويري «کنسرت محمدرضا شجریان و گروه شهناز» متعلق به اجراي كنسرت تالار وزارت كشور است و آوا مشكاتيان به عنوان طراح گرافيك و عليرضا سلطاني به عنوان عكاس در اين اثر حضور دارند.


منبع : دل آواز

نگاشته در ۹۱/۱۲/۱۷ساعت 10:5 به قلم دل آوا| |

شهرام ناظری در دومین شب کنسرت "شاهنامه فردوسی؛ داستان ضحاک" گفت: 6 سال مجوز این اجرا را به من ندادند در حالیکه فردوسی خطرناک نیست و تنها می‌خواهد با بی‌عدالتی مبارزه کند.

به گزارش خبرنگار مهر، شهرام ناظری شامگاه گذشته، دهم اسفند ماه پیش از اجرای دومین شب کنسرت خود و روایت داستان ضحاک، به بیان مقدماتی درباره این اجرا پرداخت و ضمن خیر مقدم به حاضران در سالن گفت: برنامه‌ای که در پیش داریم بخشی از شاهنامه فردوسی، یعنی داستان ضحاک است که با یک گروه مقامی آن را اجرا می‌کنیم.

وی در ادامه به بیان توضیحی کوتاه در مورد داستان ضحاک پرداخت و درباره آن گفت: در داستان ضحاک در حقیقت نبردی بین نور و ظلمت صورت می‌گیرد. در این کنسرت از زمانی شروع می‌کنیم که ضحاک با کشتن پدرش بر تخت پادشاهی می‌نشیند و اینکه می‌فهمد شخصی به‌نام فریدون می‌تواند او را بکشد. همچنین در این اجرا از قیام کاوه آهنگر و برافراشتن درفش کاویانی نیز می‌خوانیم.

ناظری با تاکید بر این که کار موسیقایی روی شاهنامه نیازمند یک گروه بزرگ و صرف وقت بسیار است، افزود: بضاعت ما در راستای فعالیت در حوزه شاهنامه همین است. اما امیدوارم نهادهای فرهنگی کشورمان تدبیری بیندیشند تا اجرای شاهنامه آنطور که شایسته این کتاب و سراینده آن فردوسی است، انجام شود.

این خواننده کشورمان درباره کار در حوزه شاهنامه اظهار کرد: تا به امروز هیچ یک از خواننده‌های کشورمان آنطور که باید و شاید روی شاهنامه کار نکرده‌اند اما من از 6 سال پیش این کار را کلید زدم. البته در ابتدا به من مجوز اجرای ضحاک را نمی‌دادند اما چون در کشورهای دیگر به مراتب این کار را اجرا کردم و فیلم‌های آن هم در اینترنت پخش شد، بالاخره مجوز اجرای ضحاک در تهران را برایم صادر کردند.

شهرام ناظری دراین‌باره تصریح کرد: فردوسی هیچ خطری ندارد و تنها می‌خواهد با ظلم و بی‌عدالتی مبارزه کند. در هر صورت ما چون شیاد با موسیقی ردیف – دستگاهی ایرانی نتوانیم به خوبی با فضای شاهنامه روبه‌رو شویم، تصمیم گرفتیم که از موسیقی مقامی برای این کار استفاده کنیم از آن رو که هنوز خوشبختانه جای پای شاهنامه در برخی از قومیت‌ها و شهرستان‌ها وجود دارد.

شهرام ناظری پس از بیان این نکات در مورد فردوسی و اجرای داستان ضحاک به برگزاری این کنسرت در دو بخش پرداخت. بخش اول این کنسرت متشکل از 9 قطعه با موضوع داستان ضحاک در فضایی فولکلور بود. بخش دوم را نیز قطعاتی در نوا و اصفهان تشکیل می‌داد.

شهرام ناظری که به آهنگسازی فرید الهامی و با همراهی یک گروه 9 نفره این کار را به اجرا برده است، بعد از دو اجرای نهم و دهم خود، دو شب دیگر، یعنی یازدهم و دوازدهم ماه جاری نیز داستان ضحاک را از ساعت 20 در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران به روی صحنه می برد.

منبع: مهر

نگاشته در ۹۱/۱۲/۱۱ساعت 23:53 به قلم دل آوا| |

 

ششم اسفند زادروز آزادمرد شعر و هنر ایران زمین، استاد امیر هوشنگ ابتهاج بر تمامی هنرمندان و هنردوستان گرامي خجسته باد


تو بخوان نغمه ناخوانده ی من
ارغوان شاخه همخون جدا مانده من

نگاشته در ۹۱/۱۲/۰۶ساعت 19:50 به قلم دل آوا| |

 بلبلی زار زار می نالید . . . در فراق بهار فصل خزان

گفتمش غم مخور که باز آید . . . گل نوروز و لاله و ریحان
گفت ترسم بقا وفا نکند . . . ور نه هر سال گل دهد بستان

سوم مهر ماه، زاد روز یگانه عرصه نی نوازی، حسن کسائی گرامی باد
یادش تا ابد جاویدان

نگاشته در ۹۱/۰۷/۰۳ساعت 14:59 به قلم دل آوا| |


پیام استاد محمدرضا شجریان
برای زلزله‌زدگان آذربایجان

http://www.melodymag.com/wordpress/wp-content/gallery/250x250-2012/ostad-shajarian.jpg
آذرآبادگان، آن قلب همیشه تپنده‌ی ایران در سرشت گیتی گرفتار شد و فاجعه‌ای انسانی به بار آمد.

آن عزبزان دیگر به ما برنمی‌گردند اما باید به سراغ داغدیدگان بلازده برویم، با آنان همدردی کرده و زندگی آینده‌شان را دوباره سازی کنیم.

از این دوردست کاری شایان و درخور شأن آن مردم پیشتاز بر جانفشانی‌های میهنی، در حال حاضر از من برنیامد جز غم و ماتمی که بر دیگر ماتم‌هایم افزود.

دست خالی ِ آن مردمانی را می‌بوسم که با همت خودیاری به سراغ هموطنان می‌روند و آنان را تنها نمی‌گذارند.

بلا دور، تنتان سالم و دلتان همیشه بی‌غم باد

محمدرضا شجریان
نگاشته در ۹۱/۰۵/۲۸ساعت 17:43 به قلم دل آوا| |

۷۸ سال زندگی با موسیقی / زندگینامه استاد حسن کسایی

موسیقی - استاد حسن کسایی اموزش موسیقی را با فراگیری هنر آواز در سن 5 سالگی آغاز کرد.

به گزارش خبرآنلاین، حسن کسایی ردیف‌دان و استاد نوازندگی ساز نی در سن 83 سالگی پس از یک دوره بلند مدت بیماری و کما در زادگاهش اصفهان زندگی را بدرود گفت.
او که یکی از چهره‌های نامدار موسیقی ایران و مکتب اصفهان بود،  سوم مهر سال 1307 در کوچه باغ کلم، محله بید آباد اصفهان متولد شد. او از سن 5سالگی (1312) کار موسیقی را با  فراگیری هنر آواز نزد استاد جلال تاج اصفهانی آغاز کرد.
 ذوق موسیقایی او به حدی بود که باعث شد  یک سال پس از آن (سال1313) به حضور بزرگانی چون اسماعیل ادیب خوانساری، اکبر خان نوروزی، غلامرضا خان سارنج، سید حسین طاهرزاده، علی شهناز و محمد طاهرپور برسد.
در واقع کسایی دو سال قبل از رفتن به مدرسه فعالیت موسیقایی‌اش را آغاز کرده بود.  او در سن 10 سالگی(1317) به محضر استاد ابوالحسن صبا و حسین تهرانی(نوازنده نامدار تمبک) می‌رسد و در نخستین دیدار آوازی در ابوعطا با همراهی ویلن استاد صبا‌ می‌خواند.

استاد کسایی در سال‌های کودکی
یک سال بعد وی موفق می‌شود اولین تجربه صحنه‌ای خود را با همراهی فلوت نصیر ثقفی در مایه بیات ترک در دبیرستان سعدی اصفهان اجرا کند.
سال 1319 نقطه عطفی در زندگی حسن کسایی به شمار می‌رود، چرا که وی با ساز نی که آن زمان به اعتقاد بسیاری از اهل موسیقی صدایی گوش‌آزار داشت آشنا می شود . دو سال بعد (1321) وی با مهدی نوایی از نوازندگان شناخته شده نی آشنا و به مدت سه ماه نزدش آموزش می‌بیند.
نخستین اجرای رادیویی حسن کسایی به سال 1322 باز ‌می‌گردد که وی قطعاتی را در دستگاه سه گاه با نواختن چهارمضراب معروف ابوالحسن صبا در این دستگاه (چهار مضراب زنگ شتر) در رادیو ایران اجرا می‌کند.
دو سال بعد (1324) وی دومین اجرای خود را با جانشینی نی برای ویلن استاد صبا در برنامۀ سولیست‌های خارج از کشور در رادیو ایران می‌نوازد ویک سال بعد دستگاه ریل گراندیک را ابتیاع می‌کند تا آثارش را در منزل ضبط و برای پخش هفتگی به رادیو تهران ارسال کند.
 در سن 20 سالگی (1327) نخستین اجرای تکنوازی نی خود را در دستگاه همایون در تئاتر اصفهان به صحنه برد و یک سال بعد قطعه معروف سلام را در دستگاه چهارگاه می‌سازد که از معروفترین قطعات موسیقی ایرانی به شمار می‌رود. این قطعه بعدها از سوی حسین علیزاده در آلبوم صبحگاهی با سازبندی وارکستراسیونی حجیم بازسازی می‌شود.
سال 1329 وی به اتفاق جلال تاج اصفهانی، جلیل شهناز، محمد طاهرپور و منوچهر سلطانی به همکاری واجرای موسیقی با رادیو ارتش ایران می‌پردازد که روزهای چهارشنبه هر هفته پخش می‌شد. درهمان سال برای نخستین بار نی را در ارکستر رادیوی ارتش به کار می‌گیرد.
ساخت و اجرای قطعة معروف «هشت بهشت» و اجرای کنسرت در شهرهای آبادان و خرمشهر به نفع بی بضاعت های ژاندارمری، همراه جلال تاج اصفهانی و جلیل شهناز شهرتی برای کسایی به ارمغان می‌آورد تا مجله موزیک ایران در شماره 19 خود(1332) با چاپ عکسی از کسایی 25 ساله در روی جلد خود از او به عنوان استاد نی یاد کند.
علاقه‌مندی به سه‌تار سبب می‌شود تا کسایی از سال 1333 برای بهره‌گیری از مکتب سه تار نوازی ابوالحسن صبا به نزد وی برود و همزمان از محضر عبدالحسین صبا و ارسلان درگاهی نیز بهره بگیرد.
یک سال بعد (1334) کسایی به تهران می‌آید تا کارهایش را در عرصه‌ای وسیع تر در اختیار عموم قرار دهد ، همکاری با برنامه‌های موسیقی رادیو ایران و ضبط آثار ماندگار به همراه خوانندگان و نوازندگان ممتاز، همچنین ضبط انبوه برنامه‌های خصوصی حاصل چنین هجرتی است که از جمله آنها ساخت آهنگ معروف «در کُنج دلم» بر روی شعر پژمان بختیاری و اجرای آن توسط علی زاهدی، داریوش رفیعی و منوچهر همایون‌پور بود.
در همین سال پدر کسایی دار فانی را وداع می‌گوید و وی به رهبری استاد صبا و با همراهی محجوبی، مجد، تهرانی، بنان، پاشوکی و ... در وزارت خارجه کنسرتی می‌دهد.
شرکت در سلسله برنامة گل‌ها به دعوت داود پیرنیا (گل‌های جاویدان، گل‌های رنگارنگ، برگ سبز، یک شاخه گُل، گلچین هفته و گُل‌های تازه) از دیگر برنامه‌های کسایی در مدت اقامتش در تهران بود که تا سال 1357ادامه می‌یابد.
سال 1342 وی به همراه جلیل شهناز، حسین تهرانی و حسین قوامی در حضور یهودی منوهین نوازنده نامدار ویلن در کنفرانس سالیانه جهانی موسیقی در تهران به اجرای برنامه می‌پردازد و دو سال بعد هم ازدواج کرده و زندگی مشترکی را شکل می‌دهد.

جلیل شهناز و حسن کسایی در کنار استاد ابوالحسن صبا
از سال 1346 فضای کاری کسایی ابعادی جهانی هم پیدا می‌کندو بسیاری از نوازندگان شاخص از وجود چنین نابغه‌ای در موسیقی ایران خبردار می‌شوند که حاصل آن ضبط یک صفحه دو رو در مایه‌های شور و ماهور به همراه تنبک جهانگیر بهشتی (توسط کمپانی C.B.S فرانسه) و انتشار در تمام نقاط جهان(1354) واجرای برنامه‌های متعدد در جشن هنر شیراز (حافظیه) تا سال 1356 و ملاقات با نوازندگان بزرگ جهان از جمله: راوی شانکار، شاران رانی، بسم ا... خان، تران وانکه و... است.
در این مدت کسایی همکاری خود با رادیو اصفهان ونیز شهر اصفهان استمرار‌ می‌دهد و ریاست شورای موسیقی این رادیو را عهده دار می‌شود.
ضبط و ارائه یک دوره ردیف موسیقی ایرانی، با عنوان: «آشنایی با موسیقی اصیل ایرانی» با سه تار و آواز (رادیو اصفهان).(1352)، برگزاری مراسم تجلیل (از طرف وزارت فرهنگ و هنر) در سالن شیر و خورشید اصفهان و اجرای قطعاتی به همراه آواز تاج اصفهانی(1355) و فعالیت و تدریس در مرکز فرهنگی رادیو اصفهان و دانشگاه فارابی این شهر -که از سال 1350 شروع و تا سال 1357ادامه می‌یابد- از جمله تلاش‌های کسایی به شمار می‌‌رود.
در همین سال‌ها وی به همراه حسین تهرانی، مرتضی نی‌داود( نوازنده تار و ردیف دان و سازنده تصنیف معروف مرغ سحر)نشان لیاقت هنری از وزارت فرهنگ و هنر وقت را دریافت می‌کنند.
بعد انقلاب به دلیل فضای نه چندان مناسبی که برای موسیقی ایجاد می‌شود، وی آخرین برنامه رسمی خود را در رادیو ایران با همکاری جلیل شهناز و محمد رضا شجریان و جهانگیرملک اجرا می‌کند. در این سال و تا قبل از سال 61 آرشیو موسیقی رادیو اصفهان از بین می‌رود و کسایی هم از صداو سیما برکنار و حقوقش قطع می‌شود.
 در گذشت مادر (1361) از جمله اتقاقات غم انگیز زندگی استاد کسایی بود. سال بعد کسایی قطعه معروف «اشک نی» را می‌سازد و بعد از آن تا سال 1369 که سفری به کشورهای آلمان، انگلستان، فرانسه، هلند کرده و در چند برنامه رادیویی برنامه‌ای اجرا می‌کند، عملا کار خاصی صورت نمی‌دهد. در همین سال تندیس وی درگالری مفاخر هنری جهان لندن نصب می‌شود.
 باشرکت در جشنواره نی‌نوازان ( تالار اندیشه)(1370) فعالیت دوباره استاد کسایی رونق می‌گیرد و سه سال بعد(1374) صدا و سیما مستمری وی را برقرار می‌کند و درسال 1378 موفق به دریافت نشان درجه یک فرهنگ و هنر در جامعه موسیقی می‌شود که هیئت دولت به وی اعطاء کرد. سال 1381 هم لوح چهره ماندگار موسیقی را از صداو سیمای دوره علی لاریجانی دریافت می‌کند.

استاد حسن کسایی در سال‌های پیری
کسایی در سال‌های دهه هفتاد(1375) به آمریکا و کانادا سفر کرده و در محافل مختلف شعر و موسیقی شرکت می‌جوید و درسال 1376 هم به همت محمد رضا لطفی انجمن دوستداران موسیقی ایرانی واشنگتن مجلس گرامیداشتی برای وی برپا می‌دارند.
سال 1381 محمد جوادکسایی( فرزند استاد) کتاب «از موسیقی تا سکوت» را که حاصل نیم قرن تلاش موسیقایی حسن کسایی است،‌ با مقدمه بیژن ترقی از سوی نشر نی به بازار کتاب عرضه می‌کند.
کسایی درکی ویژه از موسیقی سنتی ایران دارد و ذوقی تحسین برانگیز در ادبیات و شعر وخوشنویسی و حافظه‌ای حیرت انگیز در به خاطر سپردن نغمات واز آن مهمتر قدرت آفرینشگری و تحلیلی منحصر به فرد در واکاوی زوایای موسیقی ایران. همین امر سبب شده است تا ضبطی که وی از موسیقی ردیفی ایران( مرداد 1385) با سه تار وآواز و نی(تیر 86) انجام داده است از جهاتی منحصر به فرد باشد.
استاد کسایی پیش از این هم درباره موسیقی ردیفی اجرایی چند ساعته در رادیو اصفهان داشت که با سه تار و آ‌واز ظرایف و دقایق این موسیقی را بیان کرده بود.
 از کارهای اخیر کسایی می‌توان به آلبوم دختر گلفروش با تنظیم مهرداد یزدانی و آواز علی جهاندار و گفت‌وگوی نی و تار که حاصل همنوازی استاد با شهرام میرجلالی است اشاره کرد.
منبع: همشهری آنلاین

نگاشته در ۹۱/۰۳/۲۶ساعت 11:38 به قلم دل آوا| |

حسن کسایی، نوازنده‌ پیشکسوت نی ایران که از دو ماه پیش در وضعیت کما به سر می‌برد، دیگر نه با کسی صحبت می‌کند و نه غذا می‌خورد.

Inline image 1


یکی از شاگردان کسایی درباره وضعیت کنونی این هنرمند گفت: «حال کسایی در حال حاضر بد‌تر از حال جلیل شهناز است و فقط باید برای او دعا کنید.»

او بیان کرد: «کسایی نابغه‌ای بی‌نظیر است و مانند او، دیگر در کره زمین متولد نمی‌شود، اما ‌ای‌کاش شما اهالی رسانه به جای انتشار خبر بیماری، از هنر این بزرگان بنویسید تا وقتی آن‌ها در قید حیات هستند، در ذهن مردم بمانند، نه این‌که مویشان سپید شود، اما همچنان مردم آن‌ها را نشناسند.»

بزرگ‌ترین نوازنده نی ایران در سن 20 سالگی نخستین اجرای تک‌نوازی نی خود را در دستگاه «همایون» در تئا‌تر اصفهان به صحنه برد و یک سال بعد، قطعه معروف «سلام» را در دستگاه «چهارگاه» ساخت که از معروف‌ترین قطعات موسیقی ایرانی به‌شمار می‌رود. این قطعه بعد‌ها توسط حسین علیزاده در آلبوم «صبحگاهی» با سازبندی و ارکستراسیونی حجیم بازسازی شد.

کسایی در سال 1329 برای اولین‌بار نی را به ارکستر رادیو ارتش اصفهان برد و در سال‌های بعد با ارکسترهای متعدد رادیو به سرپرستی هنرمندانی مانند ابوالحسن صبا، حسین یاحقی، حبیب‌الله بدیعی، محمد می‌رنقیبی، همایون خرم و دیگران به فعالیت خود در این زمینه ادامه داد.

در سال 1335 به دعوت داوود پیرنیا به برنامه «گل‌ها» راه یافت و تا سال 1357 که در گلچین هفته شرکت کرد، با این سلسله برنامه، همکاری داشت.

از سال 1346 فضای کاری کسایی ابعادی جهانی هم پیدا کرد و یک صفحه دورو در مایه‌های «شور» و «ماهور» از نوازندگی نی او همراه تنبک جهانگیر بهشتی توسط کمپانی
C. B. S فرانسه ضبط و در سال 1354 در نقاط مختلف جهان پخش شد. همچنین کسایی تا سال 1356، برنامه‌های متعددی در جشن هنر شیراز برگزار کرد و با نوازندگان بزرگ جهان از جمله راوی شانکار، شاران رانی و بسم‌الله خان دیدار کرد.

چند ماه پس از پیروزی انقلاب، او آخرین برنامه رسمی خود را در رادیو ایران با همکاری جلیل شهناز، محمدرضا شجریان و جهانگیر ملک اجرا کرد. با این حال تا پیش از سال 1361، آرشیو موسیقی رادیو اصفهان از بین رفت و کسایی هم از صداوسیما برکنار و حقوقش قطع شد.

کسایی در دهه 1360 به کشورهای آلمان، انگلیس، فرانسه و هلند سفر کرد و در چند برنامهٔ رادیویی، به اجرای برنامه پرداخت. در سال 1369 نیز تندیس او در گالری مفاخر هنری جهان در لندن نصب شد.

پس از آن‌که کسایی در سال 1370 در جشنواره نی‌نوازان در تالار اندیشه شرکت کرد، فعالیت او دوباره رونق گرفت و در سال 1374 صداوسیما مستمری او را برقرار کرد. 

کسایی در سال 1378 موفق به دریافت نشان درجه یک فرهنگ و هنر شد. همچنین در سال 1381 به‌عنوان چهرهٔ ماندگار موسیقی انتخاب و از او تقدیر شد.

در سال 1381 محمدجواد کسایی (فرزند حسن کسایی) کتاب «از موسیقی تا سکوت» را که حاصل نیم قرن تلاش موسیقایی حسن کسایی است، با مقدمه بیژن ترقی به بازار کتاب عرضه کرد.

حسن کسایی در اصفهان سال‌ها مکتب‌دار موسیقی اصفهان در رشته‌های نی، سه‌تار و آواز بوده است. اگرچه بیشتر آثار او بداهه‌نوازی است تا موسیقی پیش‌ساخته، ولی امروز بخش زیادی از ضربی‌ها و حتا آوازی‌های نوازندگان نی، بهره گرفته از نوازندگی‌های اوست. او در زندگی هیچ دلبستگی‌ای به‌جز موسیقی ندارد.

به گزارش خبرآنلاین، در گذشته صدای نی همراه با ناخالصی زیاد بود، یعنی نواختن آن به صورتی بود که تفاوت محسوسی بین صداهای اوج، بم و بم نرم نبود، ولی استاد کسایی توانست با تغییر حالت در زبان، در محل استقرار زبان، حالت لب و فرم سر نی، صدایی بسیار شفاف و بدون ناخالصی از نی تولید کند. همین پیشرفت باعث شد تا نوازندگی نی او، به رادیو راه پیدا کند. تک‌نوازی‌ها و همکاری با نوازندگان و خوانندگان مشهور آن زمان مانند جلیل شهناز، علی تجویدی، احمد عبادی، تاج اصفهانی، ادیب خوانساری و... باعث شد تا نی هم‌ردیف سازهای دیگر قرار بگیرد.

از کارهای اخیر کسایی می‌توان به آلبوم «دختر گل‌فروش» با تنظیم مهرداد یزدانی و آواز علی جهاندار و گفت‌وگوی نی و تار که حاصل هم‌نوازی او با شهرام می‌رجلالی است، اشاره کرد.


منبع: خبر آنلاين


نگاشته در ۹۱/۰۲/۱۶ساعت 9:13 به قلم دل آوا| |

  http://www.zolfonoon.ir/fa/components/com_ponygallery/img_pictures/20110128_1105455639_yadegari.jpg

با نهایت تآسف، "جلال ذوالفنون" نوازنده‌ی صاحب سبک سه‌تار، که حدود دو هفته پیش عمل جراحی قلب را با موفقیت پشت سر گذاشته بود، بعدازظهر امروز یکشنبه 28 اسفندماه به علت خونریزی داخلی ناشي از انجام يك عمل جراحي در بیمارستان البرز کرج، جان به جان آفرین تسلیم کرد.


بيوگرافي مختصري از استاد ذوالفنون:

http://www.zolfonoon.ir/fa/components/com_ponygallery/img_pictures/20110128_1536033285_portrate.jpg

او در سال ۱۳۱۶ در آباده متولد شد. در کودکی به همراه خانواده‌اش به تهران آمد و فراگیری موسیقی را در ده سالگی در خانوادهای اهل موسیقی شروع کرد. برای ادامهٔ تحصیل به هنرستان موسیقی ملی رفت و در آنجا با سازهای دیگر چون تار و ویلن آشنا شد. ویلن را نزد برادرش محمود ذوالفنون آموخت. در هنرستان از رهنمودهای موسی معروفی در زمینه تکنیک سه‌تار برخوردار شد.

هم‌زمان با تأسیس رشته موسیقی در دانشکده هنرهای زیبا، به آنجا راه یافت. آشنایی با شخصیت‌های موسیقی ملی ایران از جمله نورعلیخان برومند و دکتر داریوش صفوت، شناخت تازه‌ای از موسیقی اصیل ایران و امکانات وسیع سه‌تار برای وی به ارمغان آورد و از سال ۱۳۴۶ فعالیت خود را روی سه‌تار متمرکز کرد. او از روش‌های اساتیدی چون ابوالحسن صبا، ارسلان درگاهی و همچنین راهنمایی‌های احمد عبادی بهره یافت. پس از پایان دانشکده در همان جا و در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ملی به تدریس سه‌تار پرداخت. در این سال‌ها از راهنمایی یوسف فروتن و سعید هرمزی که از نوازندگان قدیمی سه‌تار بودند برخوردار گردیدجلال ذوالفنون آثار نوشتاری و صوتی فراوانی در زمینهٔ موسیقی ایرانی از خود به جای گذاشته که از بین آنها می‌توان آلبوم‌های گل صدبرگ و آتش در نیستان با صدای شهرام ناظری را نام برد.

http://www.musiceiranian.ir/pic///images/rsgallery/display//20080627_1058736778_jalal_zolfonoon.jpg.jpg

سالیانی است که ذوالفنون در زمینه تحقیق و تتبع گام برمی‌دارد و می‌کوشد جوانان را با این قلمرو آشنا کند. مهم‌ترین کار وی پس از تحقیق، تدریس است.

مراسم تشییع پیکر استاد در کرج دوم فرودین ماه از جلوی منزل مرحوم به امامزاده طاهر کرج میباشد .
ساعت و مکان حرکت اتوبوس  :
کرج : گوهردشت - خیابان دوازدهم غربی - پلاک 87 - ساعت 10 صبح
تهران : از جلوی تالار وحدت - ساعت دقیق حرکت از تهران فردا اعلام میگردد.


پي نوشت : تارنگار دل آوا این ضایعه‌ی غم‌انگیز را به خانواده‌ی محترم ذوالفنون و جامعه‌ی موسیقی ایران تسلیت می‌گوید.

هرگز نميرد آنكه دلش زنده شد به عشق...

نگاشته در ۹۰/۱۲/۲۹ساعت 9:53 به قلم دل آوا| |


"در این زمانه استعدادکش هنرستیزی که همه درها به روی هنرمندان و نویسندگان و سینماگران آزاداندیش جز یک در بسته است شما و همکارانتان با دست خالی شیرین کاشتید و شگفتی آفریدید و جایزه ارزنده اسکار فیلم زیبای جدایی نادر از سیمین را در سال ۲۰۱۲ با همه رقابتهای تنگاتنگ سینماگران جهان برای مردم خود به ارمغان آوردید.

جناب فرهادی شما با کارگردانی و تهیه این فیلم، وجدان و شرف طبقه تنگدست مردم نجیب ایران را به جهانیان شناساندید که به مراتب از دریافت جایزه اسکار مفیدتر بود.
درود به شرفت، درود به پشتکار و شهامتت. مفتخرم به یکایک همکاران شما و بازیگران که شگفتی آفریدند، سرکارخانم لیلا حاتمی، ساره بیات، سارینا فرهادی و جنابان پیمان معادی، شهاب حسینی و شهبازی و فیلم بردار آقای محمود کلاری آفرین و تبریک بگویم.


سرفراز و برقرار باشید

محمدرضا شجریان "


نگاشته در ۹۰/۱۲/۱۴ساعت 20:21 به قلم دل آوا| |

نگاشته در ۹۰/۱۱/۳۰ساعت 10:3 به قلم دل آوا| |

دستور مقدماتی تار و سه‎تار با نظارت علیزاده منتشر شد
آلبوم«دستور مقدماتی تار و سه تار» با اجرای گروه نهفت به سرپرستی جهانشاه صارمی و با نظارت حسین علیزاده منتشر شد.
http://iranhmusic.ir/uploads/P9D462CFB.jpg


این کتاب که بر اساس گرودآوری های روح‌الله خالقی تدوین شده کتاب اول دستور مقدماتی تار و سه تار محسوب می‌شود.

جهانشاه صارمی که تجربه سال‌ها تدریس، همکاری در تهیه و ویرایش چندین کتاب معتبر موسیقی و سرپرستی گروه نهفت را در کارنامه خود دارد، در مقدمه روی جلد این آلبوم آورده است:

"آموزش موسیقی علاوه بر متدهای آکادمیک و موشکافانه آموزشی برای ارتقاء دانش موسیقی و رشد تکنیک‌های اجرایی هنرجویان، نیازمند به شیوه‌هایی برای ایجاد ذوق و پرورش حس موسیقایی هنرجویان است."
صارمی که چندی پیش با تالیف متد آموزش و روش تدریس برای کتاب این مجموعه گامی مثبت درجهت برطرف کردن کاستی های آموزشی در سازهای تار و سه تار و روشمند کردن کتاب فوق برداشت، در جایی دیگر  از بروشور آورده است:

"به لحاظ بالا رفتن درک حسی هرچه عمیق‌تر هنرجویان تار و سه تار، دست یابی به روشی تاثیر گذار برای اجرای قطعاتی که در برنامه آموزشی این دو ساز وجود دارد، همیشه بخشی از تفکر آموزشی‌ام بوده است."
 سرپرست گروه نهفت همچنین در بخش دیگری از این مقدمه در مورد اهداف خود از انتشار این آلبوم می‌نویسد:

"اگر چه اجراهای این آلبوم براساس کتاب دستور مقدماتی تار و سه تار تنظیم شده است، اما در این مجموعه اهدافی فراتر از اجرای درس‌ها با محور قرار دادن این دو ساز دنبال شده‌اند."
در این آلبوم ضمن معرفی کلیه سازهای ایرانی، درس ها به شیوه های تک‌نوازی با سازهای مختلف، دونوازی و سه‌نوازی با سازهای مختلف به همراهی تنبک و گروه‌نوازی اجرا شده‌اند. از موارد بارز این آلبوم می‌توان به اجرای ریتم درس‌ها با تنبک جهت تمرین درس‌ها به همراهی تنبک، آموزش وزن خوانی، آموزش واجرای تکنیک‌های اجرایی درتار و سه تار و اجرای با کلام درس‌ها اشاره کرد.
منبع: شجرياني ها

نگاشته در ۹۰/۱۰/۲۰ساعت 23:57 به قلم دل آوا| |


همکاری مشترک کیوان ساکت و سالار عقیلی


http://dlasiamusic2.tk/Pic.Album/Keyvan.jpghttp://www.mihancamp.com/wp-content/uploads/2011/12/l34wsbzvioaz214oetl1.jpg

کیوان ساکت از همکاری خود با سالار عقیلی خبر داد و گفت:

"آلبومی که با این خواننده در دست ساخت دارم، حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. چرا که صدای این خواننده با نوازندگی من و نیز آهنگ‌هایی که ساخته‌ام، هماهنگی خوبی برقرار کرده است. ساکت همچنین ازهمکاری با خواننده‌ای به نام امیر تفتی خبر داد و در این رابطه افزود: این آلبوم هنوز عنوان مشخصی ندارد. تنظیم آن بر اساس تار و پیانو و سه تار انجام شده ولی برای هر یک از این ساز‌ها فایلی جداگانه در نظر گرفته شده است."

ساکت افزود:

"آلبوم دیگری آماده کرده‌ام که درآن، من به نوازندگی سه تار پرداخته‌ام و سامان احتشامی پیانو نواخته است. ارژنگ کامکار نیزدر نوازندگی تنبک با ما همکاری کرده است."

کیوان ساکت در ادامه گفت:

"عنوان این آلبوم «می‌تراود مهتاب» است که توسط ارکس‌تر سنتی برای سازهای ایرانی تنظیم شده است. این آلبوم دارای ۱۲قطعه است که از این می‌ان، هفت قطعه، قطعات ضربی است و مابقی قطعات را قطعات سازی و آوازی تشکیل می‌دهند. خواننده ان نیز سالار عقیلی است."

گفتنی است که تمامی قطعات آلبوم یاد شده را این آهنگساز-نوازنده ساخته و تنظیم کرده است و خود نیز نوازنده تار و سه تار آن است. وی در خصوص همکاری خود با شهرام ناظری که پیش از این در مورد آن خبر داده بود، گفت:

"همکاری با شهرام ناظری نیز در برنامه‌هایم هست و همچنان بر روی تابلوهایی از فردوسی کار می‌کنیم."

ساکت افزود:

"این آلبوم یکی از کارهای متفاوت و جالب توجه برای خود من است. "

وی با اشاره به اینکه کتاب‌ها و سی دی‌های آموزشی‌اش در دست انتشار قرار دارد در پایان گفت:

"این کتاب‌ها به صورت متن و تصویر بوده و به زودی راهی بازار می‌شوند.‌‌ همان طور که پیش از این گفتم این کتاب‌ها و ابزار آموزشی به نوعی خودآموز تا رو سه تار برای هنرجویان علاقه‌مند به این رشته است."

ساکت اعلام کرد:

"کنسرت‌هایی را نیز در برنامه‌های خود گنجانده‌ایم که قرار است به زودی برای اجرای آن‌ها اقدام کنیم. خبر قطعی این کنسرت‌ها را به محض اطلاع، اعلام خواهم کرد."

نگاشته در ۹۰/۱۰/۱۸ساعت 0:15 به قلم دل آوا| |

شش سال از روزهایی که محمدرضا لطفی به ایران بازگشت، می‌گذرد.روزهایی که نوید آینده‌ای روشن را برای موسیقی ایران می‌داد. روزهای امید بود و شوق.همه جا سخن از جمع شدن دوباره اساتید موسیقی ایران و خلق دوباره آثار ماندگار و بدیع بود.خیال اتحاد مجدد به ذهن‌ها رسید… زهی خیال باطل!
وطنم ایران، ای عاشقان و کنسرت‌های گروه شیدا و دیگر مجموعه‌ها از لطفی به بازار آمد؛ ولی هیچکدام راست پنجگاه، به یاد عارف، عشق داند و… نشد.این آثار به سرعت از از یاد علاقه‌مندان رفت و آنطور که باید مورد اقبال دوستداران موسیقی ایرانی قرار نگرفت.
همزمانی بازگشت لطفی به ایران با برگزاری  انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ و حرف و حدیث‌های مختلف پیرامون آن، اظهارات عجیبش در محافل و مجامع مختلف، از جشنواره موسیقی فجر و گفته‌هایش درباره کمانچه و کمانچه نوازان گرفته تا مصاحبه‌های جنجالی‌‌اش، همچنین نیش و کنایه‌هایی که در چند سال اخیر به هم‌قطاران و همکاران سابق و از همه مهمتر دوستان گذشته خود عرضه می‌دارد، اکنون لطفی را به اعماق حاشیه رانده. اما آخرین گل‌واژه‌های استاد بازخوردهای بیشتری نسبت به صحبت‌های قبلی‌اش داشت.از نمونه این بازخوردها می‌توان به این متن اشاره کرد.از اهالی و نزدیکان موسیقی ایران و کسانی که معمولاً پیکان صحبت‌های محمدرضا لطفی آنان را نشانه گرفته هم فکر می‌کنم این اولین بار است که (آنچنان که در ادامه می‌خوانیم) کسی واکنش صریح و رسمی داده باشد.
آوا مشکاتیان دختر زنده یاد پرویز مشکاتیان، سکوت را شکست و دیروز متنی را در جواب به آخرین صحبت‌های محمدرضا لطفی و در مقام دفاع از پدر و پدربزرگش نوشت که در ادامه می‌خوانیم :
AvaMeshkatian کم‌لطفیِ لطفی، یادداشتی از آوا مشکاتیان خطاب به محمدرضا لطفی
به سالِ پار، نگاشتم چند خط و نبرد‌م حتی نامی‌ از کسی‌ که زمانی‌ زخمه‌هایش بر تارهای تار می‌توانست دلت را بلرزاند، ترنمی به چشمانت بنشاند و بی‌خویش‌ات کند در این روزگار همه خویش‌پرست! اما در این هنگام به روشنی می‌گویم که می‌خواهم از کم‌لطفیِ لطفی‌ بگویم؛ بر خودش، هنرش، مردمانش و رفیقان و همرهانش.
استاد لطفی! اگر شما حرمت بزرگوار پدرم ندانستی، من دختِ خاندانی‌ام که حرمت می‌شناسند، پس هنوز می‌خوانمت استاد! قضاوتِ بودن یا نبودنش یا بهتر بگویم استادماندنِ شما بماند برای تاریخ.
هنوز به یاد دارم شوقی را کز آمدن شما در چشمان مهربان پدرم دیدم. به یاد دارم ظهری را که به دیدارتان آمد به رسم رفاقتِ دیرین. پدرِ من هیچ‌گاه «رفیق» را «سیاسی» نکرد!! چیزی که شما بودید. و اکنون از معنای‌ هر دو بازماندید. که دگر نه پیرو آن فکرید کز برایش از این سرزمین گریختید و نه معنای‌ حقیقی رفیق می‌دانید. و خوش به روزگار من و آئین که تا هستیم، سرمی‌افرازیم به غرور از حرمت‌ مردمی که پرویز می‌دانست.
باری، او رفت با دستان هنرمندش و ماند نغمات زیبایش. و شما؛ همان دوست که پرویز آن همه دوستش می‌داشت، نه تنها کلامی به مهر برای خاندان من ننگاشتید در آن هنگام سوگ، که آن کذب‌های خنده‌آور گفتید. تا این‌جا نیز در قاموس من به جز سکوت نبود، اما این بار آتش‌بیار معرکه‌ای شدید که نباید. پس برای‌تان مرور می‌کنم  چیزهایی را که نمی‌دانید یا نمی‌خواهید که بدانید.
خاطره‌ی به چالش کشیدن «بیداد» در مجلس وقت و آن همه اذیّت را به یاد دارید؟ به یاد دارید که پدرم و همراهانش ساز را به سان سلاح باید با مجوز حمل می‌کردند؟ می‌دانید چند ساز هنرمندان این سرزمین در آن سال‌ها شکست؟  چند ساعت موسیقی ضبط شده به خونِ دل، پاک شد؟ به یاد دارید کنسرت‌هایی را که در میان اجرا، هنرمندان‌مان را از روی سن پایین می‌کشیدند؟ آن سال‌ها شما در گوشه‌ای از دنیا آرام گرفته بودید!
استاد لطفی، اگر شما یادتان نیست به خاطرتان می‌آورم که در اوایل انقلاب آن‌قدر بعضی‌  تندرو بودند که باید سِلفون روی کاست‌های سونی را می‌سوزاندی! بیداد در این هنگام منتشر شد. در همین محیطی‌ که شما خیلی راحت از آن سخن می‌گویید. بعد از سه دهه، در هنگامی که هنرمندان این سرزمین خون دل‌ها خوردند تا بخشی، تنها بخشی از حقوق‌شان را باز پس گیرند، آمدید گفتید که هیچ کس هیچ کاری نکرده است. اگر از خاطرات رنجش‌های گونه‌گون در این سال‌ها بگویم، می‌شود کتاب نوشت. از خاطراتی که اگر بگویی، می‌شود جار زدن و جلب توجّه! پس بماند برای دلم.
آن‌قدر ضد و نقیض میان گفته‌های شما هست که نمی‌دانم کدام را باید به چالش کشید. گویی خود نیز نمی‌دانید چه می‌خواهید! بر محمدرضای شجریان خرده گرفته‌اید که دردش موسیقی‌ نیست و نمی‌خواهد یک جریان فرهنگی‌ باشد. مرور کنید مصاحبه‌های‌تان را. شما به همه و جزییات زندگی‌ همه کار داشتید و از همه سخن گفتید و به راستی‌ آن‌قدر که سنگ خودتان را به سینه زدید که من چنین و چنان، چه‌قدر سنگ موسیقی‌ را به سینه زدید؟ شاید نمی‌دانید اما بسیاری را می‌شناسم که عاشقانه دوست‌تان داشتند و اکنون از گفته‌های شما خجل‌ اند.
استاد لطفی، آوا موسیقی شما را به چالش نمی‌کشد، اما می‌تواند راوی خاطره‌ای از مردی باشد که هنوز مردمانش اشک‌ـ‌به‌ـ‌گونه و گاهی‌ هم سماع‌کنان به نغماتش گوش می‌کنند.
شبی‌ که پدرم به کنسرت شما آمد و از نیمه‌ی کنسرت به خانه بازگشت. تا صبح غمگین در خانه قدم‌ زد. گاهی بغض داشت. هنگامی که رسید از راه، نشست. طبق عادت و به هنگام تاٌثر زیاد، دو دست بر پیشانی گذاشت و سر به زیر افکند. پرسیدم چرا این‌قدر زود آمدید؟ خوب اید؟ با نگاهی‌ همه غم و صدایی گرفته گفت: «آوا، امشب احساس می‌کردم لطفی دارد روی سِن، خودش را پیش چشم همگان دار می‌زند…»
آوا ـ  ۲ آذرماه ۱۳۹۰

نگاشته در ۹۰/۰۹/۰۳ساعت 20:4 به قلم دل آوا| |

مرغ خوشخوان اثر جدید محمدرضا شجریان ۲۸شهریور منتشر می گردد.

آلبوم جدید محمدرضا شجریان و گروه شهناز با عنوان « مرغ خوشخوان » در تاریخ دوشنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۹۰ در سراسر ایران توسط شرکت فرهنگی و هنری دل‌آواز منتشر می گردد.

این اثر ساخته محمدرضا شجریان و تنظیم مجید درخشانی در دستگاه شور و آواز ابوعطا بر روی اشعار مولانا، حافظ و بابا طاهر است  و آوازهای آن مربوط به اجرای  کنسرت  سال ۱۳۸۷ در تالار کشور تهران بوده و اجرای ارکستری بصورت گروهی در شرکت دل‌آواز ضبط گردیده است.
فروش عمده این اثر توسط شرکت دل‌آواز به شماره تلفن ۷۷۵۰۶۶۱۰ از تاریخ  دوشنبه بیست و هشتم شهریور۱۳۹۰ آغاز می‌گردد.
علاقه‌مندان به خرید تکی می‌توانند این اثر را در همین تاریخ از فروشگاه‌های معتبر و کتابفروشی‌های سراسر ایران تهیه نمایند.


منبع: دل آواز

نگاشته در ۹۰/۰۶/۲۷ساعت 19:49 به قلم دل آوا| |


http://www.kereshmeh.com/images/artists/kamkars.gif

كنسرت موسيقي كردي، فارسي گروه كامكارها 14،15و 16 مهر ماه در سالن ميلاد نمايشگاه بين المللي، ساعت 21 برگزار ميشود.

اين كنسرت يادبودي براي مادر كامكارها است كه به احترام ايشان (زمانه) نامگذاري شده و قطعه زيبايي كه به ياد ايشان ساخته شده، اجرا ميشود.

در اين گروه هوشنگ كامكار: سرپرست و آهنگساز، اردشير كامكار: كمانچه، ارسلان كامكار: عود و آواز، بيژن كامكار: دف و آواز، ارژنگ كامكار: تنبك، پشنگ كامكار: سنتور، اردوان كامكار: سنتور، قشنگ كامكار: سه تار، صبا كامكار: همخوان، هانا كامكار: دف، ني ريز كامكار: تار و مريم ابراهيم پور: همخوان به هنر نمايي خواهند پرداخت.

اين كنسرت در دو بخش فارسي و كردي اجرا خواهد شد كه بخش كردي آن مانند كنسرت سال گذشته و بخش فارسي آن به صورت كاملا متفاوت اجرا خواهد شد.

در بخش فارسي قطعاتي چون مادر، تصنيف زمانه، تصنيف عاشقان، تصنيف گنبد مينا به آهنگسازي ارسلان، پشنگ و اردشير كامكار و با اشعاري از رودكي و مولانا و حافظ و همچنين در بخش كردي تصانيف بسيار معروف و شاد كردي اجرا خواهد شد.

اين كنسرت را موسسه ققنوس و آواي باربد برگزار ميكنند كه قيمت بليط آن از 25 هزار تا 60 هزار تومان است.

براي انتخاب صندلي هنگام خريد و پرداخت آنلاين به سايت www.iranconcert.com مراجعه و يا با شماره هاي

22728007

22738007

تماس بگيريد

نگاشته در ۹۰/۰۶/۲۴ساعت 14:28 به قلم دل آوا| |


كتاب موسيقي «معارف پايور» رونمايي مي‌شود

خبرگزاري فارس: كتاب موسيقي«معارف پايور»نوشته «ارفع اطرايي»،در فرهنگسراي ارسباران رونمايي مي‌شود.

به گزارش خبرنگار موسيقي فارس، در اين مراسم كه 9 مرداد در سالن هنر و تجربه فرهنگسراي ارسباران برگزار مي‌شود، كتاب «معارف پايور» نوشته و گردآوري «ارفع اطرايي»كه توسط موسسه فرهنگي هنري ماهور منتشر شده است.
كتاب معارف پايور كه به موضوع زندگي و آثار فرامرز پايور اختصاص دارد، به طور مفصل به شخصت هنري، آثار هنري شامل كنسرت‌ها،كتب آموزشي، آثار آموزشي و تحقيقي و..... پرداخته شده است.
ارفع اطرايي،هنرمند ارزنده و صاحب نام موسيقي دستگاهي ايران در تاليف و گردآوري مجموعه ياد شده فعاليت نموده است.

مراسم رونمايي و نقد و بررسي كتاب «معارف پايور» يكشنبه 9 مرداد ساعت 16برگزار مي‌شود.

خبرگزاري فارس

نگاشته در ۹۰/۰۵/۰۶ساعت 11:24 به قلم دل آوا| |

http://www.musicema.com/images/cache/1295686048.jpg

استاد شهرام ناظری و استاد حسین علیزاده در ادامه همکاری مشترکشان و پس از برگزاری کنسرت در شهرهای مختلف اروپا اینبار در تهران به اجرای برنامه می پردازند.

استاد ناظری زمان برگزاری این کنسرت ها را پنجم تا هشتم مرداد ماه اعلام کردند.

مکان برگزاری این کنسرت مانند کنسرت شاهنامه خوانی استاد ، نمایشگاه بین المللی تهران ، سالن میلاد میباشد.تاريخ :  5، 6، 7 و 8 مرداد 1390
محل برگزاري : سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران
ساعت : 21
قيمت :25 تا 60 هزار تومان
 
تلفنهاي تماس:
22728007

نگاشته در ۹۰/۰۵/۰۳ساعت 14:28 به قلم دل آوا| |


مجوز انتشار برای آلبوم استاد شجریان

مدیر کل تازه دفتر موسیقی وزارت ارشاد با خبری خوش به نشست خبری صبح روز دوشنبه،سوم مرداد،آمد.مرغ خوشخوان شجریان مجوز انتشار گرفت.

به گزارش همشهری‌آنلاین سید محمد میرزمانی  که خود آهنگسازی شناخته شده است و موسیقی متن سریال کوچک جنگلی را شنوندگان از او در خاطر دارند، در نشست صبح دوشنبه ، خود با خبرنگاران در تالار وحدت ضمن اعلام خبر اعطای مجوز انتشار به ‌آلبوم شجریان که یک سالی در انتظار مجوز بود گفت: دفتر موسیقی مجوز آلبوم ایشان را روز گذشته صادر کرد و شرایطی را هم مهیا خواهیم کرد که برای اجرای صحنه‌ای دچار مشکل نشوند.

میرزمانی ضمن ارائه تعریفی از راهبرد  دفتر موسیقی در حمایت همه جانبه از موسیقی ایرانی  گفت: آن موسیقی که ما از ان حمایت می‌کنیم موسیقی سنتی و موسیقی مقامی است که نیازمند تبلیغات و حمایت‌اند و جزو هویت موسیقایی ما به شمار می‌آیند.

رئیس دفتر موسیقی ارشاد با اشاره به بودجه اندک این نهاد گفت:برای موسیقی ایرانی در دو بخش اجرای زنده و تولید آلبوم اقداماتی انجام داده‌ایم و در این راستا سعی می‌کنیم با بودجه اندکی که داریم شرایطی برای رشد موسیقی ایرانی فراهم کنیم، بخشی از این کمک‌های ما نقدی است،بودجه طوری بین هنرمندان تقسیم می‌شود که انگیزه برای ادامه فعالیت داشته باشند.مجوز انتشار برای آلبوم استاد شجریان

او از انتشار چهار آلبوم در سال آینده خبر داد که با حمایت دفتر امور موسیقی انجام می‌شود و گفت:در سال 91 بهترین اجراهای سال 90 با مشارکت دفتر موسیقی به صورت آلبوم ارائه می‌شوند‌، دو آلبوم هم به عنوان بهترین آلبوم‌های سال 90 عرضه می‌شوند. اگر این دوستان علاقه به همکاری با دفتر موسیقی را داشتند این فعالیت‌ها را ادامه خواهیم داد.

مدیر دفتر موسیقی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه موسیقی مقامی در جامعه انعکاس ندارد و حتی گاهی در سکوت کامل به صحنه می‌رود  از  راهکارهایی  سخن گفت که برای این موسیقی و تبلیغ آن پیش بینی شده و افزود:در حال رایزنی با ارگان‌هایی هستیم که می‌توانند در این زمینه به ما کمک کنند تا بتوانیم تبلیغات بهتری برای این گروه‌ها انجام بدهیم.

وی ادامه داد:‌ یکی از طرح‌هایی که در این مدت در دفتر موسیقی مطرح و مورد استقبال قرار گرفت این طرح بود که شاگردان ممتاز رشته موسیقی سنتی فعال در هنرستان‌ها را بورسیه کنیم.این طرح از امسال اجرا می‌شود از مقطع متوسطه آغاز سپس مقاطع دیگر را نیز حمایت می‌کنیم.

میرزمانی از سفارش قطعات برای ارکستر سنفونیک تهران خبر داد و گفت:‌ ضمن آنکه قطعات خاص  سرجایشان باقی می‌مانند از آهنگسازان برای تصنیف قطعات کوتاه دعوت می‌کنیم.

او یادآور شد:‌ هنرمندان جوانی را چه در بخش آهنگسازی و چه در خوانندگی به کار خواهیم گرفت، به امید اینکه با آثار متنوع‌تری روبرو شویم، در این حالت قطعات از لحاظ ساختار گسترش پیدا می‌کنند.

 اجرای پایان نامه‌های دانشجویان کشور در ارکستر سنفونیک  دعوت برای قطعه سازی برای ارکستر ملی از دیگر نکات مورد اشاره میرزمانی بود که گفت:در سال‌های گذشته این پایان‌نامه‌ها در بخش رقابتی جشنواره فجر حضور پیدا می‌کردند، اما تا به حال اجرا نشده‌اند سعی می‌کنیم در ارکسترسنفونیک و ارکستر ملی از این پایان نامه‌ها استفاده شود. در حال حاضر قطعات ارکستر ملی تکراری هستند و نظر ما این است که قطعات جدید‌تری اجرا شود، کسانی که‌ می‌توانند آثار جدید ارائه دهند آنها را به همکاری دعوت می‌کنیم.

میرزمانی در بخش دیگری بر گسترش امور بین الملل دفتر موسیقی تاکید کرد و از ایده‌هایش برای استفاده از آهنگسازان خارجی به خصوص موسیقی کشورهای اسلامی در ایران سخن گفت و این شرایط را زمینه‌ای برای اوج گیری هنرمندان تلقی کرد.

وی تصریح کرد:‌ می‌خواهیم بین هنرمندان رقابت ایجاد کنیم تا بهترین هنرمندان انتخاب شوند.

میرزمانی از موسیقی پاپ هم سخن گفت اما شرطی را به سخنانش اضافه کرد که  شعاری برای موسیقی پاپ بود با این عنوان، آشتی با فرهنگ و هویت خودی،‌ و سپس گفت: علاقه مند هستیم اگر حرکتی در حوزه موسیقی غیر مقامی به ویژه پاپ انجام می‌شود، مال فرهنگ خودمان باشد. اگر جوانان به موسیقی پاپ علاقه‌مند هستند، باید از این فرصت استفاده کنیم نه اینکه این مساله را یک تهدید تلقی کنیم. در نشست‌های متوجه شدیم، گروه‌های پاپ را گاهی در فشار قرار می‌دهند و به شیوه کنسرت‌های آنها خرده می‌گیرند، موسیقی پاپ باید به پاپ ایرانی و ملی تبدیل شود و باید به آن جهت دهیم.

مدیر دفتر موسیقی در ادامه سخنانش در مورد موسیقی پاپ بیان کرد: سوژه موسیقی پاپ امروز فقط مسائل عاشقانه است. مساله عشق را نمی‌توان انکار کرد و کسی با آن مخالف نیست اما می‌توان سوژه‌های دیگر را هم گسترش داد. اگر یک آلبوم پاپ هشت قطعه دارد حداقل یک قطعه غیر عاشقانه در آن وجودداشته باشد، برای نمونه چقدر موسیقی پاپ درباره ایران داریم که مورد استقبال هم قرار گرفته است.

او پیشنهاد داد: خوانندگان پاپ از اشعار و متون قدیم نیز استفاده کنند و نگاهی هم به دیوان‌های حافظ و سعدی بیندازد و موجی را ایجاد کنند که انس و الفتی بین موسیقی پاپ و ادبیات کهن ایجاد شود.

میرزمانی گفت:استفاده از ملودی‌های موسیقی محلی ممکن است در ابتدا خواننده‌ها را به سمت یک ملودی خاص ببرد اما به مرور تنوع ایجاد می‌شود.ملودی در آثار موسیقایی جایگاه خاصی دارد هنرمند پاپ باید بداند کمی هم به سراغ ملودی برود نه اینکه به دنبال ریتم باشد، این ملودی است که یک اثر را جاودانه می‌کند و موسیقی پاپ امروز ملودی شنیده نمی‌شود، برای همین تاثیرات این موسیقی لحظه‌ای است.

وی با اشاره به اینکه حوزه موسیقی مقامی روز به روز چراغش خاموش می‌شود،گفت: متاسفانه آقای ماشاء‌الله بامری درگذشت و دیگر هیچ کس نمی‌تواند جایگزین این هنرمندان باشد.آنچه ریشه در فرهنگ کشور دارد باید حمایت شود.

more  به یاد ماشاء الله بامری

میرزمانی درباره روند صدور مجوز در زمان مدیریتش توضیح داد: در زمان صدور مجوزهای موسیقی هیچ اتفاق خاصی نیفتاده است، اما در بخش موسیقی پاپ کمی به زمان احتیاج داریم چرا که آلبوم‌های قبلی که تا حدودی مراحل مجوز را طی کردند باید مجوز را به طور کامل دریافت کنند تا دچار مشکل نشوند.ما هر اثر فاخری را حمایت می‌کنیم، به خصوص هنرمندانی که به فرهنگ ایرانی علاقه مند هستند و در این زمینه آثاری ارائه می‌کنند.

مدیر دفتر موسیقی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا محمد گلریز به عنوان دبیر سومین جشنواره موسیقی مقاومت انتخاب شد بیان کرد: زمانی که آقای گلریز را انتخاب کردیم توجهی به این امر نداشتیم که ایشان در رادیو و تلویزیون فعالیت داشتند، دلیل انتخاب ما این بود که ایشان یک چهره شناخته شده هستند و آثار فاخری را به جامعه موسیقی ارائه کرده‌اند.

بخش دیگری از این نشست به بحث اختصاص داشت که چرا افراد خاصی در شورای سیاست‌گذاری دفتر موسیقی فعال هستند و دائم در این مراکز حضور دارند.

more  دو انتصاب جدید در دفتر موسیقی ارشاد

میرزمانی در این‌باره بیان کرد:‌ قصد داریم چهره‌های جوان را نیز وارد کنیم و شاید در آینده شاهد این جریان باشیم به هر حال سابقه کارشناسی و تجربه در این امر خیلی مهم است.باید افرادی به عنوان اعضای شورای سیاست گذاری انتخاب شوند که به پیشرفت کار کمک کند.

مدیر کل دفتر موسیقی در ادامه سخنانش گفت:‌ فردا جلسه‌ای داریم و به زودی اعلام می‌کنیم که چه کسی باید برای جشنواره موسیقی فجر پاسخگو باشد و مسائلی درباره فراخوان جشنواره مطرح می‌شود و از این پس دبیر باید پاسخگو چنین سوالاتی باشد.

او درباره اینکه سهم شهرستان‌ها از موسیقی سنتی چیست،گفت: در موسیقی استان‌ها نیز شاهد یک تحرک هستیم و آثاری عرضه می‌شود به این صورت که در هر استان یک آلبوم تولید می‌کنیم. درباره اجرای صحنه‌ای شهرستان‌ها نیز باید بگویم ما در زمینه صلاحیت گروه‌ها پاسخگو هستیم، اما بعضی از سوالات است که مسئولان استان‌ها باید پاسخگو باشند. ما هم در صورت لزوم آنها را دنبال می‌کنیم.

میرزمانی در پاسخ به سوال دیگری در این باره که چرا هیچ سالنی ویژه اجرای موسیقی وجود ندارد،پاسخ داد: نگهداری یک سالن هزینه‌های هنگفتی دارد اما تلاشمان این است در برخی از سالن‌ها که جایگاه ویژه‌ای دارند رایزنی‌هایی کنیم که میزبان موسیقی‌های فاخر شوند.

این مسئول در ادامه در پاسخ به اینکه چه کسی پاسخگو بالا رفتن اجاره سالن‌ها است، گفت:‌ به هر حال تالار وحدت نیز هزینه‌هایی متحمل می‌شود، حجم برنامه‌های فرهنگی زیاد است برای همین سالن‌ها درگیر چنین مسائلی می‌شوند.

منبع : همشهري

نگاشته در ۹۰/۰۵/۰۳ساعت 12:37 به قلم دل آوا| |

 

نخستین نمایشگاه سازهای استاد شجریان


نخستین نمایشگاه سنتورها و سازهای ابداعی استاد محمدرضا شجریان می‌شود.

به‌گزارش وب‌سایت شجریانی‌ها، این نمایشگاه به همت شرکت فرهنگی-هنری دل‌آواز از ۱۹ لغایت ۲۳ اردی‌بهشت‌ماه ۱۳۹۰ در تالار «بهار» خانه هنرمندان واقع در خیابان طالقانی، خیابان موسوی شمالی (فرصت) باغ هنر برپاست.

علاقه‌مندان می‌توانند در روزهای فوق از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۳ بعدازظهر و همچنین از ساعت ۱۴ تا ۲۰ جهت بازدید حضور به هم رسانند.

نگاشته در ۹۰/۰۲/۱۰ساعت 21:55 به قلم دل آوا| |

برنامه کنسرت های اروپایی استاد شجریان در سال ۲۰۱۱

 http://www.shajarian.eu/wp-content/uploads/2011/02/banner.png

استاد محمدرضا شجریان و به همراهی گروه شهناز دور جدید کنسرتهای خود را از شهریور ۱۳۹۰ آغاز می کنند.
در این کنسرتها آثاری از استاد جلیل شهناز، استاد محمدرضا شجریان و استاد مجید درخشانی در دو بخش سه گاه و بیات اصفهان اجرا خواهد شد.

برای اطلاعات بیشتر به سایت www.shajarian.eu مراجعه نمایید.

 

تاریخ برنامه ها
۱۶ سپتامبر  ۲۰۱۱ استانبول - ترکیه،
۳۰ سپتامبر ۲۰۱۱ آمستردام - هلند،
۱ اکتبر ۲۰۱۱ بروکسل - بلژیک،
۳ اکتبر ۲۰۱۱ ماینز - آلمان
۱۴ اکتبر ۲۰۱۱ برلین - آلمان
۱۵ اکتبر ۲۰۱۱ هامبورگ - آلمان،
۱۸ اکتبر ۲۰۱۱ لندن - انگلستان،
۱۹ اکتبر ۲۰۱۱ ادینبورگ - انگلستان،
۲۱ اکتبر ۲۰۱۱ مونیخ - آلمان،
۲۲ اکتبر ۲۰۱۱ وین - اتریش،
۲۷ اکتبر ۲۰۱۱ گوتبرگ - سوئد،
۲۹ اکتبر ۲۰۱۱ استکهلم - سوئد،
۳۰ اکتبر ۲۰۱۱ کلن - آلمان،

شرکت دل اواز - ۲۲ فروردین

نگاشته در ۹۰/۰۱/۲۴ساعت 11:14 به قلم دل آوا| |


۲۹ و ۳۰ اردیبهشت ماه کنسرت استاد جلال ذوالفنون در قزوین برگزار خواهد شد

موسسه فرهنگی هنری ترانه عارف در تاریخ ۲۹ و ۳۰ اردیبهشت ماه کنسرت بنیانگذار سه تار نوین ، استاد جلال ذوالفنون را در سالن آمفی تئاتر شهید رجایی قزوین برگزار می نماید.

اين کنسرت در تاريخ 29 و 30 ارديبهشت ماه در قزوين به تهيه کنندگي آرمين امين بيطرف و اسحاق چگيني برگزار خواهد شد .

منبع : وبلاگ موسيقي اصيل

نگاشته در ۹۰/۰۱/۱۹ساعت 20:41 به قلم دل آوا| |

گزارش اختصاصی پایگاه اینترنتی استاد شهرام ناظری از شب دوم اجرای کنسرت استاد در تهران .

عصر روز جمعه 20 اسفند ماه یکهزار و سیصد و هشتاد و نه خورشیدی :

ساعت 7.30 :

به همراه آقایان رحیم زاده و دشتی به محل برگزاری رسیدیم . ازدحام ماشین هایی که به کنسرت آمده بودند در ورودی درب جنوبی نمایشگاه چشمگیر بود ، اما متاسفانه هیچ بنری مربوط به برگزاری مراسم در ورودی نمایشگاه نصب نشده بود .

تقریبا به جز ما سه نفر هیچ تماشاچی پیاده ای پیدا نمی شد .

شرکت کنندگان در برنامه از همه سنی بودند با تیپ های مختلف که احتمالا دیدگاه های فکری و هنری بسیار متفاوتی داشتند اما نقطه ی اتصال این دنیاهای متفاوت امشب دوباره همه را گرد خورد جمع کرده بود ، آواز شوالیه ..

برخورد مسئولان و راهنمایان موسسه ققنوس بسیار عالی و چشمگیر بود . با احترام به سالن وصندلی مربوطه راهنمایی شدیم ، با حضور استاد محمود دولت آبادی سالن منفجر شد و غرق در اشتیاق و هیجان وصدای کف ردن بی امان حاضران در سالن شد .

با کمی تاخیر که ما هم پیش بینی اش را کرده بودیم ابتدا حافظ وارد سالن و ردیف اول شد و سپس در میان تشویق بی امان تماشاچیان استاد به همراه سازش به تنهایی وارد سالن شد (تداعی کننده ی ورود شوالیه ای با سلاحش به میدان) از همان ابتدا معلوم بود که امشب استاد با دست پر آمده اند . ضمن تشکر از تشویق حاضرین ، از فردوسی تقدیر کردند که این حرکت هم باز با انفجار تشویق تماشاچیان همراه شد .

همانطور که حدس می زدیم استاد در سمت چپ سن قرار گرفتند با همان لباس مشکی همیشگی و شال گردن معروف .. سه تار را به دست گرفت و ایستاده شروع به نواختن کرد .. و عجب شروعی بود ، حلاج ..

قریب 2000 نفر حاضرین در سالن غرق در سکوت بودند و تنها این صدای شوالیه بود که روح را جلا میداد و ذهن را در دريای عرفان غرق می کرد ...

پس از این اجرای بی نظیر و تشویق 2 دقیقه ای ایستاده تماشاچیان ، نوازندگان هم به روی سن آمدند ..

سپس استاد به وسط سن آمدند و نشستند ، از تاخیر پیش آمده جهت جابه جایی عذرخواهی کردند و گفتند که شاهنامه را سر پا اجرا خواهند کرد ..

سالن غرق در سکوت بود ، و ناگاه .. صدای کمانچه ی شروین مهاجر بود که آرام آرام در جان حاضرین نفوذ می کرد .. نور پردازی و صدابرداری عالی هم مزید بر علت شده بود که اشک در چشمان عده ی زیادی حلقه بزند .. فضای بسیار غریبی بود ..

کار با اضافه شدن دف ادامه پیدا می کند و دف و کمانچه به هم می تنند .. و فرودی دل نشین با صدای عود ...

دف نوازی دو نفره ، و شروع آواز : مرا گویی چه سانی ؟ من چه دانم ؟ ...

سالن یک پارچه گوش شده بود و صدای شوالیه نوش .. نوشی که قطره قطره به کام عشاق موسیقی اصیل ریخته می شود ..

با قطع آواز ، این صدای عود و تار و کمانچه است که در هم می آمیزد و بر روی بوم ذهن تماشاچیان با رنگ های بدیع بازی می کند ...

سپس تک به تک این قطعات یادگار دوست و قفل زندان است که حاضران را مسخ خود کرده است .. تمام چشم ها به دستان استاد است که بی مهابا حرکت می کند و انگار رشته رشته عشق و عرفان است که می تند بر جان حاضران ...


منبع : پايگاه اينترنتي استاد ناظري

نگاشته در ۸۹/۱۲/۲۴ساعت 14:13 به قلم دل آوا| |

استقبال گرم مردم از استاد آواز ایران/ تصاویر


آفتاب: در حالی که سایت دولتی شبكه ایران نوشت "شجریان به تازگی در كنسرت همایون خرم حاضر شده و در ردیف وی.آی.پی نشست تا بگوید همچنان صدرنشین مجالس موسیقی است اما بدبختانه رفتارهای غلط و آلوده شدن بی‌دلیل شجریان به بازی‌های سیاسی باعث شد تنها درصد كمی از رفقای همجنس‌اش باشند كه به هنگام حضور وی در این كنسرت به احترامش از جای برخیزند و بقیه حاضران كنسرت كه درصد زیادی از آنها هم جوان‌ها بودند، هیچ استقبال شایان توجهی از وی به عمل نیاوردند" اما تصاویر منتشر شده خلاف آن را نشان می‌دهد.نگاشته در ۸۹/۱۲/۱۶ساعت 18:2 به قلم دل آوا| |

کنسرت همایون شجریان و "همنوازان حصار" در شیراز

 

کنسرت همایون شجریان و گروه "همنوازان حصار" به سرپرستی و آهنگسازی علی قمصری در تاریخ سه‌شنبه ۹ و چهارشنبه ۱۰ آذر ۸۹ در دو سانس ۱۸:۳۰ و ۲۱ و در "شیراز" ، تالار حافظ برگزار خواهد شد.

x-small;">همنوازان این گروه عبارتند از علی قمصری (آهنگساز و نوازنده تار)، سهراب پورناظری (کمانچه)، سامان صمیمی (کمانچه)، نگار خارکن (کمانچه آلتو)، مصباح قمصری (بم کمان)، علی اصغرعربشاهی (تار)، نوشین پاسدار(عود)، حسین رضایی نیا (دف)، همایون نصیری (دمام و سازهای کوبه‌ای) و آیین مشکاتیان (تنبک و کوزه) .homayoun1.jpg فروش بلیط از طریق سایت www.shajarianconcert.com از ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه ۷ آذر آغاز می‌گردد. دوستانی که تمایل به تهیه حضوری بلیط این کنسرت را دارند، می‌توانند همزمان با سایت اینترنتی از ۷ آذر با مراجعه به مراکز فروش زیر بلیت خود را حضوراً خریداری و دریافت نمایند.

مراجعین محترم خواهشمند است جهت تسریع در خرید، کارت ملی خود را به همراه داشته باشند زیرا شماره کد ملی بر روی بلیت‌ها درج می‌گردد و در درب تالار حافظ با شماره ملی خریدار مطابقت داده می‌شود، بدین رو خواهشمند است در موقع خرید بلیت دقت فرمایید تا از کد ملی خود استفاده فرمایید و از خرید بلیت خارج از سیستم فروش خودداری فرمایید.

 

مراکز حضوری فروش بلیت کنسرت در شیراز:

موسسه فرهنگی - هنری شهر آفتاب (2317807-2317806)

آموزشگاه موسیقی آبنوس (2272347)

آموزشگاه موسیقی ماهور (6269893)

آموزشگاه موسیقی سارنگ (6301299)

 

علاقه مندان به تهیه بلیط اینترنتی کنسرت، با مراجعه به سایت www.shajarianconcert.com نسبت به عضویت و یا تکمیل و تصحیح اطلاعات قبلی خود اقدام نمایند. شماره تماس‌های ۰۲۱۸۸۷۲۷۰۴۶ و ۰۲۱۸۸۷۲۷۰۴۷ بخش پشتیبانی این سایت جوابگوی سوالات خواهد بود.

پرداخت وجوه بلیت‌ها توسط کلیه کارتهای بانکی عضو شتاب که رمز دوم یا اینترنتی آنها در دستگاه های خودپرداز بانک صادر کننده فعال گردیده امکان پذیر می‌باشد. بلیت‌ها به صورت الکترونیکی صادر خواهند شد و خریدار با دانلود و پرینت قادر به ورود به سالن خواهد بود.

توجه فرمایید: احراز هویت خریدار الزاماً بر اساس ارائه کارت ملی خریدار با اطلاعات مندرج بر روی بلیت و سامانه فروش انجام خواهد شد و برگزار کننده هیچ مسوولیتی در قبال خریداران بلیت خارج از سیستم فروش ندارد و تنها پاسخگوی عزیزانی هستند که اطلاعات فردی و کدملی آنها با اطلاعات روی بلیت مطابقت دارد.

بهای بلیت کنسرت در تالار حافظ در بخش همکف ۲۵۰ هزار ریال و در بالکن ۱۸۰ هزار ریال می‌باشد.

نگاشته در ۸۹/۰۹/۰۶ساعت 17:39 به قلم دل آوا| |

کنسرت موسیقی شهرام ناظری عصر چهارشنبه در شهرستان خوی بر مزار شمس تبریزی برگزار شد.«اسین چلبی» بیست و سومین نواده مولانا

نگاشته در ۸۹/۰۸/۲۱ساعت 13:32 به قلم دل آوا| |


چلبی نواده مولانا و نماینده ارشد بنیاد مولانا تركیه در این مراسم كه در جوار بارگاه شمس در خوی برگزار می‌شد به زبان فارسی به همشهری‌هایش در خوی سلام كرد و گفت: وقتی از من می‌پرسند كجایی هستی، می‌گویم منزلم در استانبول، روحم در قونیه و قلبم در خوی است. او از این كه در كنار مقبره شمس حضور دارد، ابراز خوشحالی كرد و گفت: آنقدر هیجان زده هستم كه نمی‌توانم احساسم را به زبان بیاورم.
شوالیه آواز ایران ـ در كنار مقبره شمس در خوی خواند و نشان عالی بنیاد مولانا را دریافت‌كرد.

به گزارش ایسنا، همزمان با كنگره بین‌المللی شمس تبریزی عصر امروز چهارشنبه ـ 19 آبان ماه ـ شهرام ناظری به اجرای قطعاتی از دیوان شمس پرداخت و سپس نشان عالی بنیاد مولانا در «قونیه»، ازسوی اسین چلبی بیست‌ودومین نواده مولانا به شهرام ناظری اهدا شد.

 اسین چلبی در هنگام اعطای این نشان گفت: خبرنگاری از من پرسید، چرا نشان هنری بنیاد مولانا رامی‌خواهید به ناظری بدهید، من به او جواب دادم كسی كه از جوانی در راه جناب مولانا قدم برداشته و از جوانی تا الان مولانایی خوانده است، همواره در راه اشاعه تفكر حضرت مولانا حركت كرده و این نشان برای او كم هم هست.

سپس شهرام ناظری از اعطای این نشان سپاسگزاری كرد و گفت: این افتخار ماندگاری در زندگی من است.

چلبی نواده مولانا و نماینده ارشد بنیاد مولانا تركیه در این مراسم كه در جوار بارگاه شمس در خوی برگزار می‌شد به زبان فارسی به همشهری‌هایش در خوی سلام كرد و گفت: وقتی از من می‌پرسند كجایی هستی، می‌گویم منزلم در استانبول، روحم در قونیه و قلبم در خوی است. او از این كه در كنار مقبره شمس حضور دارد، ابراز خوشحالی كرد و گفت: آنقدر هیجان زده هستم كه نمی‌توانم احساسم را به زبان بیاورم.

 چلبی در پایان گفت: از اینكه در آذربایجان هستم، خاكی كه ذات بزرگی چون شمس تبریزی را برآورده است، بسیار خوشحالم.

 در ادامه ناجی باكرجی رییس موزه‌ها و تربت مولانا نیز در سخنانی مطرح كرد: من از تربت مولانا آمدم و از اینكه در این بارگاه باشكوه هستم بسیار خوشحالم. او با اشاره به زندگی مولانا و شمس اظهار كرد: جناب شمس به قونیه آمد و حدود 800 سال است كه عشق این عالم در قونیه وجود دارد و نام شمس با نام مولانا در قونیه گره خورده است.

 باكرجی اظهار كرد: من به عنوان رییس تربت مولانا از اینكه كلاه شمس تبریزی در بارگاه مولانا و قدیمی‌ترین نسخه خطی جناب شمس در تركیه نگهداری می‌شود، احساس غرور می‌كنم.

وی ادامه داد: برگزاری این كنگره را باعث مباهات و افتخار می‌دانم و از دست‌اندركاران و برگزار كنندگان آن تشكر می‌كنم. باكرجی در پایان تربت و گل بارگاه مولانا را به بارگاه شمس تقدیم كرد.

شهرام ناظری ـ شوالیه آواز ایران ـ قبل از اجرای كنسرت خود از اینكه توانسته است در كنار بارگاه شمس حضور داشته باشد، ابراز خرسندی كرد و گفت: مایه مباهات است برای من كه در بزرگداشت شمس این سعادت را داشتم كه بتوانم در خدمت شما باشم.

 او ادامه داد: امروز یكی از برگ‌های ماندگار زندگی من و گروهم است، چرا كه قرعه به نام ما افتاده است كه بتوانیم در این جمع تاریخی باشیم و ابیاتی از مثنوی معنوی و غزلیات شمس را تقدیم شما كنیم.

 در این مراسم غلامعلی شریف رییس شورای اسلامی شهرستان خوی نیز به حاضران و شركت كنندگان در این مراسم خیرمقدم گفت و اظهار كرد:‌ حضور شما عزیزان در كنار آرامگاه شمس نشان از عزم راسخی دارد كه در جهت حفظ و حراست از مفاخر فرهنگی وجود دارد. وی گفت: گستره فرهنگ، محدود به زمان و مكان نیست، وقتی علاقمندان به معنویت و عرفان اسلامی و هنر پس از غفلت چندین ساله غبار از مقبره شمس می‌روبند،نشان از ماندگاری هنر و مفاخر فرهنگی است.

شریف تصریح كرد: ‌تاكید بر معنویت و حكمت در وجود انسان‌ها چیزی است كه انسان امروز به آن نیاز دارد.

رییس شورای شهر خوی در پایان سخنانش گفت: افتخار می‌كنیم كه جای جای ایران اسلامی آثار بزرگانی چون شمس، حافظ، مولانا و شهریار را در بر دارد و توجه به این مفاخر و معرفی این شخصیت‌ها در سربلندی فرهنگ و انسجام ملی ما تاثیر بسزایی خواهد داشت.


شهرام ناظری: امروز مولانا و شمس تمام وجود مرا در برگرفته‌اند  

شهرام ناظری گفت: اعطای نشان شمس تبریزی و نشان مولانا احساس آزادگی و رهایی از قید و بند را برای انسان به ارمغان می‌آورد.

شوالیه آواز ایران در گفت‌وگویی با ایسنا اظهار كرد: اهدای نشان شمس تبریزی توسط دكتر محمدعلی موحد پیر و پیشكسوت مولوی‌شناسان و شمس‌پژوهان و اهدای نشان بنیاد مولانا توسط اسین چلبی بیست‌ودومین نواده مولانا از موهبت‌های گرانقدری هستند كه نصیب انسانها می‌شود.

وی در خصوص احساس خود در گرفتن این نشان‌ها اظهار كرد: احساس خوشایندی دارم لیكن احساس می‌كنم امروز مولانا و شمس تمام وجود مرا در بر گرفته‌اند، این یك موهبت بی نظیر از طرف خداوند است.

شهرام ناظری تصریح كرد: با تمام وجود در مقبره شمس تبریزی برای شمس آشناسیان، شمس پژوهان و شمس دوستان امروز می‌خوانم و امیدوارم بتوانم دریای پرعظمت عرفان شمس و مولانا نقشی برای ماندگاری این بزرگان ایفا كرده باشم.

منبع : تابناك

نگاشته در ۸۹/۰۸/۲۱ساعت 13:25 به قلم دل آوا| |


يازدهمين جشن خانه موسيقي ايران با حضور اساتيد اين هنر بزرگ ايراني مانند  استاد محمد رضا شجريان، شهرام ناظري ، عبدالوهاب شهيدي و ... روز سه شنبه هفته گذشته برگزار شد. در اين مراسم که با يک ساعت تأخير و با حضور جمع کثيري از هنرمندان برجسته موسيقي و مسئولان موسيقي کشور همچون حميدرضا شاه‌آبادي معاون هنري ارشاد، رضا مهدوي رئيس مرکز موسيقي حوزه هنري، بابک رضايي مديرعامل انجمن موسيقي و عباس سجادي مدير مؤسسه موسيقي نغمه شهر برگزار شد، ابتدا نماهنگي از روند برگزاري جشن خانه موسيقي طي دوره‌هاي گذشته پخش شد.

حميدرضا نوربخش دبير جشن يازدهم در سخناني با ياد کردن از هنرمندان درگذشته موسيقي گفت: امسال در 3 بخش کتب مکتوب، آلبوم و جايزه مشکاتيان فراخواني را ارائه و بر اساس آن بسياري از هنرمندان آثارشان را به دبيرخانه ارسال نمودند اما آنچه که ما امروز به عنوان نفرات برتر اعلام مي‌کنيم قطعا برترين آثار نيستند چرا که تمامي آثار موسيقايي به دستمان نرسيده و نمي‌توان ادعا کنيم که اگر آلبوم و يا هنرمندي به عنوان بهترين انتخاب شود قطعا بهترين است.اما اميدوارم در سالهاي بعد با دقت و کيفيت بهتري اين امر انجام شود. نوربخش با عذرخواهي از عدم حضور برخي از اعضاي خانه موسيقي اظهار داشت: امروز خانه موسيقي درخت تناوري است که متجاوز از هزار عضو دارد. من معتقدم اين خانه تأثيرگذارترين نهاد موسيقي ايران است.

به گزارش ايسنا،محمدرضا شجريان که براي تجليل از عبدالوهاب شهيدي روي سن آمده بود، بعد از مدتها که پشت ميکروفون نرفته بود و صحبتي نکرده بود، درباره شهيدي گفت: «او بزرگ مرد آواز هنر ايران است و ساليان درازي است که دستش را بوسيده‌ام و در حضور او کُرنش کردم و هيچگاه به خود اجازه ندادم که در حضور او عرض هنر کنم و از اين بابت که من آمده‌ام جايزه او را تقديم کنم متاسفم، استاد مرا ببخش و من در اندازه‌اي نيستم که جايزه شما را بدهم».

پخش نماهنگ «سفر عسرت» از شهرام ناظري از ديگر بخش‌هاي اين برنامه بود که به دنبال آن خانه موسيقي از شهرام ناظري به عنوان پيش‌رو در زمينه خواندن اشعار مولانا و فردوسي و محمد موسوي مدير انتشارات ماهور تقدير کردند. پس از آن ، شهرام ناظري اجرايش را در اين مراسم با تک‌نوازي سه تار آغاز کرد ودر ادامه اعضاي گروه «فردوسي» به او پيوستند. ناظري در سخناني گفت: اين قطعه که با گروه اجرا مي‌شود،بسيار طولاني است بنابراين حدود يک چهارم از آن را اجرا مي‌کنيم.

گزارش تصويري اين مراسم به شرح زير است.
استاد محمدرضا شجريان و استاد عبدالوهاب شهيدي


تقدير ظريف و حضرت شجريان از شهيدي در مراسم يازدهمين جشن خانه موسيقي


تقدير ظريف وحضرت شجريان از شهيدي در مراسم يازدهمين جشن خانه موسيقي


تقدير ظريف وحضرت شجريان از شهيدي در مراسم يازدهمين جشن خانه موسيقي


حضرت شجريان و نوربخش در مراسم يازدهمين جشن خانه موسيقي


ظريف وحضرت شجريان در مراسم يازدهمين جشن خانه موسيقي


ظريف و حضرت شجريان در مراسم يازدهمين جشن خانه موسيقي


پيرنياکان، حضرت شجريان و مرادخاني درمراسم يازدهمين جشن خانه موسيقي


تقدير از عليرضا قرباني در مراسم يازدهمين جشن خانه موسيقي


استاد خرم ، استاد محمد سرير و پيرنياکان در مراسم يازدهمين جشن خانه موسيقي


اجراي استاد شهرام ناظري در مراسم يازدهمين جشن خانه موسيقي

اجراي شهرام ناظري در مراسم يازدهمين جشن خانه موسيقي


تقدير از شهرام ناظري در مراسم يازدهمين جشن خانه موسيقي


اجراي گروه‌هاي محلي در مراسم يازدهمين جشن خانه موسيقي

______
نگاشته در ۸۹/۰۸/۰۴ساعت 18:37 به قلم دل آوا| |

مراسم تشییع پیکر استاد محمدنوری(گزارش تصویری)
پیکر استاد محمد نوری ساعت 9:30 از مقابل تالار وحدت تشییع شد ، همچنین مراسم یادبود آن مرحوم چهارشنبه 1389/05/13 ساعت 14:00 الی 15:30 در مسجد جامع شهرک غرب برگزار می گردد .
نگاشته در ۸۹/۰۵/۱۱ساعت 15:14 به قلم دل آوا| |

محمد نوري خواننده پيشكسوت موسيقي ايران شب گذشته در بيمارستان جم دار فاني را وداع گفت.

محمد نوری خواننده پیشکسوت به دلیل بیماری و وخامت وضعیت جسمانی شنبه‌شب در بیمارستان دار فانی را وداع گفت.

نوری حدود یک سال است که درگیر بیماری سخت و بدخیم شده و این برای چندمین بار در 3 ماه گذشته است که در بیمارستان بستری وتحت درمان قرار گرفته است.

این هنرمند محبوب بیش از نیم قرن با صدای دلنشینش خاطرات خوشی را برای چندین نسل آفریده است.
اين خواننده‌ی پيشكسوت متولد 1308 و فارغ‌التحصيل از هنرستان تئاتر، زبان و ادبيات انگليسی از دانشگاه تهران و مبانی تئاتر از دانشکده علوم اجتماعی بود.

 
او بيش از 300 قطعه‌ی آوازی اجرا كرده است و با ترانه‌ی "گل مريم چشماتو واكن منو نگاه كن"، "شكوفه در شكوفه"، "چراغی در افق"، "در ماه ماندگار" و "وطن" .... به خوبی او را می‌شناسيم و تنها خواننده ايرانی است كه كار ترجمه و داستان‌نويسی هم داشته است و به گفته‌ی خودش در نگين، سخن، تكاپو، آدينه، دنيای سخن، سپيد و سياه ترجمه و حرف‌هايی داشته است كه مطرح كرده است و ترجمه‌های در سال‌های دور داشته است.

http://meek.ir/files/downloadthumbs/noori.jpg


او آواز را نزد باغچه‌بان و تئوری موسيقی را نزد سيروس شهردار و فريدون فرزانه - اساتيد هنرستان عالی موسيقی - فرا گرفت و شيوه‌ی آواز خود را متاثر از اساتيدی چون حسين اصلانی، ناصر حسينی و محمد سرير می‌داند.

در دهه‌ی بيست "محمد نوری" در همين سال‌ها -سنين نوجوانی- با خواندن اشعار نوين کار خوانندگی را آغاز کرد.
 
او طی سال‌های بعد با تکيه به تحصيلات هنرستانی و دانشگاهی خود توانست هويت مستقلی به انديشه و گرايش‌اش ببخشد.
 

محمد نوری؛ خواننده

محمد نوري در مصاحبه‌‌ای درباره‌ی راز ماندگاريش گفته بود: من هرگز خود را در اوج نديده‌ام. با زيربنايی سست هم می‌توان به اوج رفت، ولی ماندن در قله، كار هر كس نيست، كار ما هم نيست، آن كه به‌سرعت اوج می‌گيرد، با همان سرعت سقوط می‌كند. رمز ماندگاری در همين است كه طوری بايد به اوج رفت كه بی‌برگشت باشد. 

اجرای ترانه‌های مختلف محلی آذری ، گیلکی، شیرازی و... او همچون "جان مریم"، "شالیزار"،"واسونک"،"جمعه بازار" و... به لحاظ احساس و لهجه در نهایت زیبایی و استادی است.

نوری علی‌رغم تمامی این توانایی‌ها و موقعیت‌های هنری هیچ‌گاه در پی مال‌اندوزی و بساز و بفروشی نرفت اما از سوی دیگر به لحاظ پای‌بندی به اخلاقیات و پرهیز از دروغ و فریب به جایگاه والایی در بین مخاطبان و در اجتماع دست یافت.

این چهره دوست داشتنی و متین سال 85 به‌عنوان چهره ماندگار موسیقی انتخاب و معرفی شد. 

آلبوم‌های آوازهای سرزمین خورشید - جاودانه با عشق - شکوفه در شکوفه - چراغی در افق - در ماه باران - در شب سرد زمستانی - دلاویزترین و ... برخی از آلبوم‌هایی هستند که با صدای محمد نوری در بازار موسیقی موجود می‌باشند.

پيكر اين استاد فقيد از ساعت 30/9 صبح روز دوشنبه (فردا) از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا تشييع خواهد شد

منبع : آفتاب

_________________________________________


ما برای پرسیدن نام گلی ناشناس ،
  چه سفرها کرده ایم ، چه سفرها کرده ایم ...

ما برای بوسیدن خاک سر قله ها ،
   چه خطرها کرده ایم ، چه خطرها کرده ایم ...

ما برای آنکه ایران خانه ی خوبان شود ،
  رنج دوران برده ایم ، رنج دوران برده ایم ...

ما برای آنکه ایران گوهری تابان شود ،
  خون دل ها خورده ایم ، خون دل ها خورده ایم ...


ما برای بوییدن بوی گل نسترن ،
  چه سفرها کرده ایم ، چه سفرها کرده ایم ...

ما برای نوشیدن شورابه های کویر ،
  چه خطرها کرده ایم ، چه خطرها کرده ایم  ...

ما برای خواندن این قصه ی عشق به خاک ،
  رنج دوران برده ایم ، رنج دوران برده ایم ...

ما برای جاودانه ماندن این عشق پاک ،
  خون دل ها خورده ایم ، خون دل ها خورده ایم ...

ای ایـــــــــــــران ... /

شعر از نادر ابراهیمی 

خواننده : استاد محمد نوري

دانلود کنید :

سفر برای وطن با صدای استاد محمد نوری

_________________________________________

پي نوشت :  دل آوا درگذشت این استاد بزرگ موسیقی را به جامعه هنری کشور و همه ي هنردوستان تسلیت می‌گوید.روحش شاد و يادش گرامي .نگاشته در ۸۹/۰۵/۱۰ساعت 9:6 به قلم دل آوا| |


کنسرت "سیمرغ" برگزار می‌شود
کنسرت "سیمرغ" شامل مجموعه قطعات موسیقی به آهنگسازی حمید متبسم و رهبری محمدرضا درویشی با آواز همایون شجریان در نیمه اول مردادماه برگزار می شود.
به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا درویشی ضمن اعلام این خبر در نشست رسانه ای که با حضور همایون شجریان تکخوان و حمید متبسم آهنگسازدر سالن رودکی برگزار شد در خصوص کم و کیف اجرای این قطعه گفت : من به عنوان یک موسیقی شناس این اثر را از دو جهت می توانم بررسی کنم یک درمقام آهنگساز و دیگری به عنوان رهبرارکستر و کسی که از آبان ماه سال گذشته این ارکستر را اداره کرده و با "سیمرغ" بودن را تجربه کرده ام.

اتفاقی مبارک در موسیقی ایران

به عنوان رهبر ارکستر که قراراست پروژه "سیمرغ" را رهبری کنم معتقد هستم که این قطعه اتفاقی خاص و مبارک در موسیقی ایران است چراکه معمولا ارکسترهایی که به عنوان ارکسترموسیقی ایرانی و با سازهای وطنی و ملی قطعاتی را اجرا می کردند بسیار اندک بودند و جز ارکستر موسیقی "عارف" ،"شیدا" و ارکسترملی استاد پایور که ساختاری متفاوت با دیگرارکسترهای موسیقی ایرانی داشتند موسیقی تک صدایی و مونوفونیک اجرا می کردند و اجرای اثری چند صدایی در آثار آنها کمتر شنیده می شد ؛ اما قطعه "سیمرغ" یک اثر چندصدایی است از همین رو پدیده چند وجهی بودن هنر موسیقی ایرانی در این اثر به خوبی شنیده می شود....


دنباله
نگاشته در ۸۹/۰۵/۰۲ساعت 19:14 به قلم دل آوا| |

انتخاب اولین رهبر ارکستر زن در ایران
نازنین آقاخانی رهبر ارکستر ایرانی‌الاصل برای رهبری ارکستر سمفونیک تهران انتخاب شد.
بعد از تردیدهای بسیار درباره فعالیت نازنین آقاخانی به عنوان اولین رهبر ارکستر سمفونیک تهران، این خبر به صورت رسمی توسط انجمن موسیقی ایران اعلام شد.

به گزارش «فردا»، در خبر رسمی انجمن موسیقی آمده است: «اركستر سمفونيك تهران قبل از تعطيلات تابستاني خود تمرينات‌اش
را با خانم نازنين آقاخاني انجام مي‌دهد و پس از تعطيلات همزمان با عيد سعيد فطر، برنامه‌اي به رهبري سهراب كاشف اجرا خواهد كرد.»...


دنباله
نگاشته در ۸۹/۰۵/۰۲ساعت 19:8 به قلم دل آوا| |

رضا سقائی صبح روز يكشنبه بعد از سالها در بستر بیماری از جهان بست .
رضا سقايي متولد ۱۳۱۸ در خرم‌آباد بود. وی خواننده‌ي پيش‌كسوت موسيقي لري بود و سال‌ها از بيماري رنج مي‌برد.

از دوازده روز پيش به علت سكته مغزي در بيمارستان ساسان تهران بستري شده بود. رضا سقائی در طول زندگي هنري‌‌اش‌ با هنرمنداني هم‌چون علي‌اكبر شكارچي‌، مجتبي ميرزاده و فرج علي‌پور همكاري داشت. سال ۸۶‌، ترانه “دايه دايه” تنظيم مجتبي ميرزاده و با صداي سقايي جزو آثار فاخر و ماندگار يك‌صد سال اخير موسيقي ايران به ثبت رسيد.____________________________________


مرگ سربلند رضا سقایی
علی اکبر شکارچی در یادداشت کوتاهی که به مناسبت درگذشت رضا سقایی نوشته مرگ او را همچون زندگی سقایی سربلند توصیف کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، وقتی خبر درگذشت سقایی را به علی اکبر شکارچی دادیم برای دقایقی سکوت به گفتگوی ما تحمیل شد و شکارچی نتوانست به سخنانش ادامه دهد.

وی دقایقی بعد تماس گرفت و گفت قصد دارد یادداشت کوتاهی را که نوشته برای ما بخواند .او در یادداشت بسیار کوتاه خود ضمن خطاب قراردادن مردم هنردوست و همشهریان لری اش به رسم چپ خوانی سرنا نوازان لرستان که در اتفاقات تاثیرگذار و مهم اجرا می شود اشاره کرده است:

مردم هنر دوست ایران ، لرستانی های عزیز هنر پرور! ذهن و گوش و هوش شما و فرزندانتان در سراسر ایران با نغمه خوانی در صدای چپ کوک سقایی به موسیقی لری آشنا شد. او با تهی دستی و صبوری نهال موسیقی لری را در طول عمر پربارشان در جان شیفته شما غرس کرد.

اکنون بسیار متاسفم که سرنا نوازان لرستان در سوگ او بایستی ساز چپی بنوازند ؛ ای سرنا نوازان!ساز چپی را جفت جفت بنوازید/دهل را با ریتم سحری بنوازید/دهل را آنچنان بکوبید،/تا آشفته شود سحر بر مردم زاگرس نشین/بکوبید دهل را مثل آواز بلند سقایی/ بکوبید بر دهل،/بر دمید بر سرنا هاتان/و بی بیت اعلام کنید:امروز مرگ سقایی با سر بلندی از زندگی سر فراز او برآمد.

____________________________________

پي نوشت : تارنگار دل آوا درگذشت رضا سقایی صدای مانگار لرستان را به خانواده آن مرحوم و جامعه موسيقي ايران تسليت مي‌گويد.
جايش سبز، روحش شاد و يادش گرامي
نگاشته در ۸۹/۰۴/۳۰ساعت 0:1 به قلم دل آوا| |

دهلوي از وضعيت موسيقي كشور گله‌مند است و مي‌گويد: آنها كه راه حضور جوانان و تخليه انرژي آنها را مي‌بندند، آيا فكر كرده‌اند كه ميان موسيقي، كراك، هرويين و شيشه؛ كداميك خطرناك‌تر است؟!

اين جمله‌اي بود كه حسين دهلوي در گفتگوي خود با ايلنا بر آن تاكيد كرد و افزود: آيا غير از اين است كه جوان‌ها براي تخليه انرژي به سمت مواد مخدر مي‌روند پس چرا بايد موسيقي را به عنوان يك كار هنري از آنها دريغ كرد؟!دنباله
نگاشته در ۸۹/۰۴/۲۹ساعت 23:41 به قلم دل آوا| |

يک نوازنده تنبک از بي‌مسئوليتي و بي‌توجهي مسئولان فرهنگي استان کرمانشاه در رابطه با موسيقي گلايه کرد و افزود: اين بي‌توجهي‌ها باعث بي‌انگيزه و دلسرد شدن هنرمندان شده است.


علي‌اصغرنصراله‌پور موسيقي ملي و محلي را فراموش شده دانست و افزود: از هنرمندان موسيقي و هنر آنها هيچ‌گونه حمايتي نمي‌شود و همين امر راه را براي ترويج موسيقي‌هاي ناسالم و بدون شناسنامه باز کرده است.


وي افزود: موسيقي ملي هر ملت مردم خود را از تولد تا مرگ همراهي مي‌کند، اما متاسفانه خلا تبليغاتي اين نوع موسيقي و در مقابل تبليغات شديد موسيقي‌هاي غربي اين هنر ناب ملي را به چالش کشيده است.


اين هنرمند همچنين از روند کسب مجوز براي اجراي کنسرت، تهيه کاست و يا چاپ کتاب در حوزه موسيقي ابراز ناخوشايندي کرد و گفت: اگر موسيقي ما از بين برود، قطعا بخش بزرگي از فرهنگ ايراني از دست خواهد رفت.


نصراله‌پور در ادامه آموزش و پرورش را يکي از مهمترين رکن‌هاي معرفي و ترويج هنرهاي ايراني از جمله موسيقي دانست و افزود: بايد موسيقي و تاثيرات اجتماعي و فرهنگي آن به کودکان، نوجوانان و جوانان معرفي و شناسانده شود و با علاقه‌مند کردن آنها به اين هنر با ارزش، از ضعيف و ذوب شدن آن درموسيقي‌هاي غربي جلوگيري کرد.


لينك خبر:


http://www.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1570376

نگاشته در ۸۹/۰۴/۲۷ساعت 17:5 به قلم دل آوا| |

کنسرت کامکارها به نفع بیماران سرطانی برگزار می شود
کنسرت گروه موسیقی کامکارها در تاریخ 14 و 15 مردادماه به نفع بیماران سرطانی استان کردستان در سنندج برگزار می شود.

هوشنگ کامکار با اعلام این خبر درخصوص کم و کیف برگزاری این کنسرت به خبرنگار مهر گفت : طبق برنامه ریزی انجام شده و صحبت هایی که با انجمن خیریه بیماران سرطانی استان کردستان انجام شده به اتفاق اعضای گروه کامکار درنظر داریم پس از بازگشت از تور کنسرت انگلستان بلافاصله کنسرتی را در دو شب در سنندج برگزار کنیم .

مدیر هنری گروه موسیقی کامکار در ادامه صحبت های خود به برگزاری کنسرت این گروه موسیقی در انگلستان اشاره کرد و گفت : نخستین اجرای گروه موسیقی کامکار که شامل قطعاتی از موسیقی ایرانی در دو بخش کردی و فارسی است درتاریخ 31 تیرماه در لندن برگزار می شود و پس از آن در تاریخ 1 مرداد ماه در سالن باربی کن این شهر کنسرت برگزار می کنیم.

این آهنگساز در ادامه افزود : در ادامه تور کنسرت این گروه موسیقی 2 مرداد در جشنواره "ومد" اجرای برنامه خواهیم داشت و پایان بخش مجموع کنسرت های گروه موسیقی کامکار در انگلستان اجرایی در تاریخ 3 مردادماه در منچستر خواهد بود.

کامکار در ادامه اجرای این گروه موسیقی در فستیوال جهانی "فورد" در نروژ را موفقیت آمیز توصیف کرد و گفت : اجرای برنامه در جشنواره "فورد" تجربه بسیار خوبی بود چراکه گروه های معتبر از سراسر دنیا در این جشنواره حضور داشتند در این فستیوال علاوه بر اجرای کنسرت درسمیناری درباره مقام های موسیقی کردی و موسیقی سنتی صحبت کردم که مورد استقبال قرار گرفت.

وی در پایان صحبت های خود به برنامه های آینده گروه موسیقی کامکار اشاره کرد و گفت : پس از ماه رمضان در مرکز همایش های برج میلاد اجرای برنامه خواهیم داشت؛ همچنین قرار است آلبوم تکنوازی پدرمان با عنوان "روح افزا" که شامل تکنوازی ویولن به صورت بداهه در آواز شوشتری و سه گاه می شود به زودی منتشر شود.


منبع : مهر

نگاشته در ۸۹/۰۴/۲۴ساعت 15:2 به قلم دل آوا| |

http://www.niazerooz.com/Im/O/87/0604/L6335529628210.jpg

ناظری را فرنسویها با نام شوالیه هنر و فرهنگ ستودند و ایرانیها به احترام سالها خاطره با « اندک اندک » با« گل صد برگ» با « در گلستانه » و با بسیازی از تصنیفها و آوازهایش همواره می ستایند . . . هر چند که مصاحبه ها و مصاحبه کنندگان پر تعداد حوصله سخن گفتن را ریوده بود . اما او این بار در مقابل پرسشهای ما خاضعانه سخن گفت و دلیل رکود و تکرار و تقلید موسیقی نسل امروز را به تفرق هم نسلان خود نسبت داد .


او که امروز در تکاپوی انتشار اثر متفاوت « سفر عسرت » است ، دوست میداردکه نسل نو ، حرف نویی داشته باشد و مانند خودش گمشده های موسیقی را بیابد .


 دنباله
نگاشته در ۸۹/۰۴/۲۳ساعت 23:1 به قلم دل آوا| |

در پي لغو كنسرت حسام‌الدين سراج در كرمانشاه : برهم زدن كنسرت سراج بايد يك استثنا باقي بماند!كنسرت حسام‌الدين سراج درحالي توسط عده‌اي لغو شد كه برگزاركننده كنسرت، آنان را در كنسرت رضا صادقي؛ مسئول انتظامات معرفي كرد. سرپرست دفتر موسيقي هم گفته است: اين مشكل بايد در حد يك استثنا باقي بماند و با جديت چنين مسايلي را پيگيري مي‌كنيم.

ایلنا: كنسرت حسام‌الدين سراج درحالي توسط عده‌اي لغو مي‌شود كه به‌گفته برگزاركننده اين كنسرت، همين گروه در كنسرت رضا صادقي؛ مسئول انتظامات بودند.
به گزارش خبرنگار ايلنا، يك هفته قبل از اجراي حسام‌الدين سراج در كرمانشاه، احسان خواجه‌اميري در آرامش كامل با اجراي موسيقي پاپ در همين شهر به صحنه رفته بود.
اما اين‌بار و درحاليكه انتظار مي‌رفت اجراي سنتي و ايراني حسام‌الدين سراج با استقبال مردم اين شهر مواجه شود، عده‌اي مانع از اجراي برنامه شدند و درنهايت سراج پيش از آنكه موفق شود صداي خود را در سالن طنين‌انداز كند، سالن را ترك كرد.
پيامدهاي اين اتفاق جدا از ضرر 20 ميليون توماني براي برگزاركننده كنسرت، از خاطره‌هايي تلخ برگزاري كنسرت در دوره‌هايي پرده برمي‌دارد كه در آن اهالي موسيقي نگران ادامه كار هنري خود بودند. اگرچه برگزاري كنسرت در تهران و شهرستان‌ها با محدوديت‌هايي مانند عدم امكان اجراي كنسرت موسيقي براي بيش از سه اجرا در تهران و عدم امكان اجراي برنامه‌اي مشابه در شهرستان‌ها در سالن‌هاي بالاتر از 1000 نفر مواجه است با اين وجود اهالي موسيقي به اجراي برنامه در تهران و شهرستان‌ها هنوز اميدوارند.
ماجرا از آنجا آغاز شد كه گروه بيدل به خوانندگي حسام‌الدين سراج و به دعوت جمعيت دانشجويي خيريه امام(علي) قرار بود طي سه شب در روزهاي 18، 19و 20 تيرماه در کرمانشاه به صحنه برود اما زمان برگزاري اين برنامه، عده‌اي با تجمع مقابل تالار انتظار؛ مانع از حضور مردم در سالن شده و سرانجام پس از گذشت دقايقي طولاني؛ مسئولان اعلام كردند؛ برگزاري اين کنسرت در آن شب و شب‌هاي آتي لغو شده است.
پورجعفري(برگزاركننده اين كنسرت) وقايع را اينگونه توضيح مي‌دهد: اين كنسرت تمام مجوزهاي قانوني از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از تهران، دفتر موسيقي ارشاد در كرمانشاه، انجمن موسيقي، فرمانداري، نيروي انتظامي و ... را داشته است. اما در زمان برگزاري؛ عده‌اي 20 نفره با بستن زنجير در جلوي تالار انتظار و سخنراني؛ مانع حضور 600 نفر در تالار شدند.
وي افزود: اين درحالي است كه سردسته اين گروه خودسر؛ در كنسرت رضا صادقي به‌عنوان مسئول انتظامات حضور داشتند و شايد يكي از دلايل آنها براي برهم زدن كنسرت؛ آن بود كه انتظار مي‌رفت براي كنسرت‌ به آنها مبلغي پرداخت شود كه به دليل پيگيري و اخذ مجوزهاي قانوني، چنين مبلغي پرداخت نشد.
پورجعفري با گله‌مندي از فرمانده نيروي انتظامي و فرماندار گفت: در زمان برگزاري اين كنسرت، فرماندار و فرمانده نيروي انتظاي با حضور در محل با سرپرست اين گروه گفتگو نمودند اما اين گفتگو به جايي نرسيد.
به‌گفته پورجعفري، رفتارهايي از اين قيبل، تيشه به ريشه فرهنگ ملي و موسيقي سنتي است كه درنهايت جز به سود دشمنان نظام جمهوري اسلامي ايران نيست.
اين برگزاركننده كنسرت، با تاكيد بر اين موضوع كه دوران چماق‌داري بسر آمده، اظهارداشت: اگر مسئولان نتوانند جلوي اقدامات غيرقانوني عده‌اي را بگيرند، چگونه مي‌توان به ادامه اجراهاي برنامه‌هاي موسيقي در اين شهر و ديگر شهرستان‌ها اميد داشت؟!
حسام‌الدين سراج نيز با ابراز تاسف از اين اتفاق، گفته است: اين كنسرت قرار بود به‌دعوت يک جمعيت خيريه و براي کمک به ايتام برگزار شود و درواقع يک وجه اين برنامه؛ کار انساني آن بود و وجه ديگر آن؛ كار فرهنگي و برگزاري موسيقي سنتي ايراني بود که متاسفانه با اين عمل انساني و فرهنگي مخالفت شد.
به‌گفته سراج، عده‌اي با اين کار به اسم مذهب؛ به مردم و اجراكنندگان برنامه موسيقي توهين کردند.
وي در ادامه با بيان اينکه برگزاري کنسرت در کشور ما از گرفتن مجوز تا کرايه سالن و ... بسيار دشوار است، تصريح كرد: لغو چنين برنامه‌هايي بسيار تاسف‌ برانگيز است.
سراج خاطرنشان كرد: امروزه در کشور، فضا براي برگزاري کنسرت پاپ بازتر از کنسرت موسيقي سنتي است، درحاليکه بايد موسيقي سنتي را که جزيي از فرهنگ ماست؛ اشاعه دهيم اما با اين روند فکر مي‌کنم موسيقي سنتي به تعطيلي بينجامد.
اين اتفاق را هركس به فراخور جايگاه خود محكوم كرد. سرپرست دفتر موسيقي وزارت ارشاد با ابراز تأسف از مشكلي كه براي اجراي كنسرت حسام‌الدين سراج در كرمانشاه به وجود آمد، تأكيد كرد: اين مشكل بايد در حد يك استثنا باقي بماند و با جديت چنين مسايلي را پيگيري مي‌كنيم.
علي ترابي مي‌افزايد: اقدام گروه خودسري كه منجر به لغو كنسرت در كرمانشاه شد، قطعا محكوم است و تلاش مي‌كنيم كه هرگز چنين اتفاقاتي در عرصه‌ موسيقي كشور تكرار نشود.
وي با اشاره به گرايش هنرمندان موسيقي به اجراي برنامه در شهرستان‌ها تصريح مي‌كند: دفتر موسيقي از اين اتفاق‌ها حمايت و استقبال مي‌كند، به هرحال اجراي گروه‌هاي موسيقي سنتي و ايراني در شهرستان‌ها از اتفاقات بسيار خوب موسيقي كشور است.
سرپرست دفتر موسيقي در ادامه سخنان خود، برگزاري كنسرت اخير محمدرضا لطفي در شيراز را مثال زده و بر محكم بودن جايگاه دفتر موسيقي تاكيد مي‌كند: درحاليكه كنسرت اين هنرمند را انجمن موسيقي كه يكي از اركان‌هاي دولت است؛ برگزار كرده است نه بخش خصوصي!ّ

دفتر موسيقي ارشاد نيز در اطلاعيه‌اي، لغو كنسرت سراج را محكوم كرد و نوشت: نظر به اتفاقات و مزاحمت‌هايي كه توسط جمعي از افراد خودسر در محل برگزاري كنسرت گروه بيدل در شهر كرمانشاه ايجاد و در نهايت به عدم برگزاري كنسرت موسيقي گروه مذكور منجر شده است،‌ دفتر موسيقي ضمن محكوم كردن اين اقدام، ‌حمايت خود را از رخدادهاي موسيقايي داراي مجوز در سراسر كشور اعلام كرده و از نهادهاي مسئول انتظار دارد با انجام وظايف قانوني خود،‌ مانع از اقدامات غيرقانوني و خودسرانه‌اي شود كه باعث تضعيف فعاليت‌هاي اصيل فرهنگي شده و ناآگاهانه زمينه را براي رونق بازار آثار غيرمجاز و غيرفرهنگي فراهم مي‌نمايند.


منبع : ايلنا

نگاشته در ۸۹/۰۴/۲۲ساعت 20:39 به قلم دل آوا| |

"شهبانگ" شجریان به صدا در می آید
مجید درخشانی سرپرست گروه موسیقی شهناز از اجرای قطعاتی با جدیدترین ساز ابداعی محمدرضا شجریان با عنوان"شهبانگ" در کنسرت مهرماه خبر داد.

سرپرست گروه موسیقی شهناز با اعلام این خبر به تغییرات ایجاد شده در گروه اشاره کرد و به خبرنگار مهر گفت : دو نوازنده به اعضای گروه موسیقی شهناز اضافه شده است و از این پس این گروه موسیقی با 17 نوازنده به روی صحنه خواهد آمد.

مجید درخشانی در پاسخ به چرایی افزایش نوازندگان این گروه موسیقی گفت : بالا بردن حجم صدای ارکستر و درنهایت صدادهی مناسب گروه موسیقی شهناز ما را برآن داشت تا تعداد نوازنده های ارکستر را افزایش دهیم به همین دلیل نوازنده هایی برای نواختن سازهای ابداعی استاد شجریان انتخاب کردیم البته ناگفته نماند که بالا بودن حجم ارکستر کار صدابرداری را دچار مشکل می کند.

وی در ادامه افزود : در گذشته رامین صفایی هم "سنتور" و هم "بم ساز" را می نواخت اما در حال حاضر جمشید صفرزاده  به عنوان نوازنده "بم ساز" در گروه حضور دارد و داریوش آذر، شهبانگ را می نوازد.

این آهنگساز در پایان افزود : برگزاری این کنسرت در مهرماه سال جاری در تهران پیش بینی شده و برای این اجرا رپرتواری از قطعات جدید موسیقی ایرانی در دستگاه سه گاه و آواز اصفهان در نظر گرفته شده است .

منبع : تابناك

نگاشته در ۸۹/۰۴/۲۲ساعت 20:31 به قلم دل آوا| |

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فرهنگ و هنر - موسيقي

کنسرت حسام الدين سراج که قرار بود طي سه شب در روزهاي 18، 19 و 20 تير ماه در کرمانشاه برگزار شود، لغو شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)منطقه کرمانشاه، اين كنسرت كه قرار بود به همت جمعيت دانشجويي خيريه امام(علي) در کرمانشاه برگزار شود، ديشب در اولين شب اجرايش لغو شد.

طبق مشاهده خبرنگار ايسنا، شب گذشته که اولين شب اجرا اين کنسرت بود، افرادي که بليت اين کنسرت را در دست داشتند به تالار «انتظار» محل برگزاري اين کنسرت مراجعه کردند اما عده‌اي با تجمع مقابل اين تالار مانع از حضور مردم شدند و بالاخره پس از گذشت مدتي از سوي مسئولين اعلام شد، برگزاري اين کنسرت در امشب و شب‌هاي آتي لغو شده و افرادي که بليت تهيه کرده‌اند از روز يک‌شنبه ـ 20 تير ماه ـ با مراجعه به مکان‌هايي که بليت کنسرت را تهيه کرده‌اند، مي‌توانند مبالغ پرداختي را پس‌ بگيرند.

حسام‌الدين سراج نيز پس لغو كنسرتش در گفت‌وگويي با خبرنگار موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با تاييد اين مطلب گفت: شب گذشته عده‌اي جلوي در سالن «انتظار» را زنجير بستند و به مردمي كه براي ديدن كنسرت آمده بودند، اجازه ورود به سالن ندادند و ما هم نتوانستيم براي اجرا وارد سالن شويم.

وي با ابراز تاسف از اين اتفاق توضيح داد: به‌دعوت يک جمعيت خيريه و جهت کمک به ايتام قصد برگزاري اين کنسرت را داشتيم و در واقع يک وجه اين برنامه کار انساني بود و يک وجه ديگر آن كار فرهنگي و برگزاري موسيقي سنتي ايراني بود که متاسفانه با اين عمل انساني و فرهنگي، مخالفت شد.

سراج معتقد است:عده‌اي با اين کار خود به اسم مذهب به مردم و ما توهين کردند.

وي در ادامه با بيان اينکه برگزاري کنسرت در کشور ما از گرفتن مجوز تا کرايه سالن و ... خيلي سخت است، تصريح كرد: حال اينكه كنسرت‌ها اينگونه لغو شود، خيلي تاسف‌ برانگيز است.

سراج در بخش پاياني سخنانش گفت: امروزه در کشور فضا براي برگزاري کنسرت پاپ بازتر از کنسرت موسيقي سنتي است، در حاليکه بايد موسيقي سنتي را که جزيي از فرهنگ ماست اشاعه دهيم که با اين روند فکر مي‌کنم موسيقي سنتي به تعطيلي بينجامد.

اين هنرمند، اين روند را در بي‌انگيزگي دانشجويان رشته‌هاي موسيقي نيز بي‌تاثير ندانست.

در ادامه محمدحامد پورجعفري، مسئول برگزاري کنسرت در کرمانشاه نيز درگفت‌وگويي با ايسنا با بيان اينکه با سختي فراوان مجوز برگزاري اين کنسرت را از وزارت ارشاد گرفته‌اند، اظهار داشت: براي هماهنگي با گروه «بيدل» و آقاي سراج زحمات زيادي متحمل شديم، اما به راحتي يک عده قانون شکن مانع برگزاري اين کنسرت شدند و دو ماه دوندگي ما از بين رفت.

پورجعفري افزود: کار ما کاملا قانوني بود و مجوز داشتيم و سئوال ما اين است مسئولين به جاي برخورد با اين افراد، چرا با مسامحه با آنان برخورد مي‌كنند، چرا بايد حق ما به اين راحتي از بين برود.

وي عنوان کرد: مطمئنا اين حرکات بازخورد منفي نسبت به کرمانشاه ايجاد مي‌کند و باعث خواهد شد ديگر گروه هاي هنري نيز نسبت به کرمانشاه ذهنيت خوبي نداشته باشند.

وي گفت: قرار بود تمام عوايد حاصل از اين کنسرت صرف امور خيريه شود و با درآمد آن بچه‌هاي خانواده‌هاي تحت پوشش جمعيت خيريه امام علي(ع) که تاکنون به مشهد مقدس سفر نکرده اند را به اين سفر اعزام کنيم که با اين کار همه برنامه‌ها از بين رفت.

پورجعفري ادامه داد: با وجود اينکه آقاي سراج قبول کرد براي برپايي اين کنسرت هيچ مبلغي دريافت نکند، باز هم حدود 21 ميليون تومان هزينه کرده‌ايم و نمي‌دانيم چه کسي بايد پاسخگو باشد.

وي در خصوص بليت‌هاي فروخته شده نيز گفت: مسئولين ارشاد خودشان اعلام کردند، اين افراد از روز يکشنبه براي بازپس‌گيري بهاء پرداختي مراجعه کنند و هيچ هماهنگي با ما در اين رابطه نشده، ضمن اينکه تمام اين پول‌ها هزينه شده است.

پورجعفري گفت: چند روز پيش کنسرت پاپ در کرمانشاه برگزار شد و هيچ ممانعتي از اجرا آن به عمل نيامد، اما با برگزاري اين کنسرت سنتي مخالفت شد و اين موضوع جاي سئوال دارد.!


منبع : ايسنانگاشته در ۸۹/۰۴/۲۰ساعت 12:24 به قلم دل آوا| |

علي اكبرمرادي در كرمانشاه به اجراي برنامه مي‌پردازد

علي اكبر مرادي بعداز پنج سال، سرانجام به كرمانشاه مي‌رود تا برنامه كنسرت خود را روزهاي 31 تيرماه و يكم مرداد ماه در تالار انتظار شهرستان اين شهر اجرا كند.

ایلنا: فرزاد شهسواري(نوازنده دف و عضو گروه تنبور علي اكبر مرادي) با اعلام خبر برگزاري كنسرت علي اكبر مرادي در كرمانشاه، به ايلنا گفت: اين كنسرت در دو بخش برگزار مي‌شود كه بخش نخست آن به موسيقي مقامي تنبور و اجراي آلبوم موسيقي«دواله» اختصاص داده شده است. بخش دوم برنامه به اجراي موسيقي فولكلور كردي اختصاص دارد كه در دستگاه ماهور برگزار مي‌شود.
اين نوازنده دف از حضور احتمالي اردشير كامكار در اين كنسرت دو روزه خبر داد و خاطرنشان كرد: در بخش نخست كه بخشي از آلبوم «دواله» قرار است، اردشير كامكار به‌عنوان نوازنده كمانچه حضور داشته باشد. البته ممكن است سفر وي به كرمانشاه به‌دليل همزماني با سفر لندن و نروژ لغو شود.
شهسواري درباره اعضاي اين گروه گفت: در اين برنامه علي اكبر مرادي به‌عنوان سرپرست، آهنگساز و نوازنده تنبور و پسرهاي مرادي(آرش و كوروش مرادي) كه به تازگي از آمريكا بازگشته‌اند،‌ حضور دارند. ديگر اعضاي گروه عبارتنداز:‌ بهزاد مرادي، حيدر كاكي، فرانك مرادي، ندا صوفي، سحر قاسمي به‌عنوان نوازندگان تنبور.
علی‌اکبر مرادی(تنبورنواز برجسته و تواناي كشورمان) در سال 1336 در ایل گوران کرمانشاه متولد شد. وی نواختن تنبور را از هفت سالگی نزد درویش‌علی میر درویشی آغاز کرد و سپس از محضر استادان بزرگ تنبور؛ سیدولی حسینی، سیدمحمود علوی، آقامیرزا سیدعلی کفاشیان و کاکی‌ا... مراد کسب فیض نمود. بعداز انقلا‌ب و تا سال 1359 وقفه‌ای کوتاه به خاطر تحصیل برایش پیش آ‌مد و از آن زمان به گروه تنبور شمس به سرپرستی کیخسرو پورناظری پیوست.

مرادی در چندین فستیوال جهانی ازجمله فستیوال آوينيون(Avenien) در فرانسه، گریک(Greec) در اسپانیا و فلگ(Flag)‌ در ایتالیا شرکت نمود. وی هم‌اکنون علا‌وه بر تدریس تنبور، به شغل معلمی نیز مشغول است.

منبع : ايلنا

نگاشته در ۸۹/۰۴/۱۳ساعت 8:16 به قلم دل آوا| |

بعداز دو سال؛
محمدرضا شجريان، مهرماه در برج ميلاد كنسرت برگزار مي‌كند

محمدرضا شجريان پس از اجراي خود در بيروت پايتخت لبنان در مردادماه، اجراي صحنه‌اي خود را در ايران بعداز دو سال از سرمي‌گيرد و براي هفت شب به همراه گروه شهناز در برج ميلاد به اجراي برنامه خواهد پرداخت.

ایلنا: محمدرضا شجريان بعداز دو سال، مهرماه سالجاري به مدت هفت شب در تهران و شش شب در شيراز به صحنه مي‌رود.
اين استاد آواز، 13 و 14 مرداد ماه(چهارم و پنجم آگوست) در يك فستيوال موسيقي در شهر بيروت پايتخت لبنان نيز به اجراي موسيقي مي‌پردازد. 
محمدرضا شجريان در اجراي خود در تهران به همراه گروه شهناز‏، براي هفت شب در برج ميلاد به صحنه مي‌رود. قرار است زمان دقيق اجراي كنسرت استاد آواز ايران در برج ميلاد بعداز دريافت مجوز كنسرت، اعلام شود.
همچنين گروه شهناز بعداز 20 مهرماه در شهر شيراز به اجراي برنامه خواهد پرداخت.
شجريان در كنسرت‌هاي آتي خود، قطعات آلبوم «رندان مست» در دستگاه همایون را اجرا مي‌كند. همچنين وي در بخش دوم اجراي خود، تصنیف بی‌همزبان از ساخته‌های خود که روی شعری از جواد آذر در دستگاه ماهور ساخته شده؛ به همراه آواز و تصنیف‌هایی از ساخته‌هاي مجید درخشانی با اشعاری از سعدی، حافظ و مولوی اجرا مي‌كند.
بسیاری از نوازندگان گروه شهناز که نام خود را از جلیل شهناز، نوازنده برجسته تار گرفته است، سال‌ها در گروه خورشید به سرپرستی مجید درخشانی می‌نواختند.

گروه شهناز با همراهی رامین صفایی (سنتور)، مژگان شجریان (سه تار)، محمدرضا ابراهیمی (عود)، عندلیبی و رادمان توکلی (تار)، حمید قنبری (تمبک)، سامان صمیمی (کمانچه)، حسین رضایی‌نیا (دف و دایره)، حامد افشاری (قیچک باس)، مهدی امینی (رباب)، مهرداد ناصحی و کاوه معتمدیان دهکردی (کمانچه)، سحر ابراهیم (قانون)، نگار خارکن (کمانچه)، جمشید صفرزاده (سنتور) و سرپرستی مجید درخشانی (تار) روی صحنه مي‌رود.


منبع : ايلنا
نگاشته در ۸۹/۰۴/۱۲ساعت 17:35 به قلم دل آوا| |

 

گزارشي از تمرین گروه شهرام ناظری

شهرام ناظری به همراه گروهی از نوازندگان برای حضور در جشنواره موسیقی”سن فلوران” فرانسه و اجرای قطعات و تصانیفی در فضای موسیقی مقامی بر اساس اشعار شاهنامه فردوسی آخرین تمرینات خود را انجام دادند...

منبع :خبرگزاری مهر


دنباله
نگاشته در ۸۹/۰۴/۱۱ساعت 10:28 به قلم دل آوا| |


کنسرت استاد شهرام ناظری در فرانسه برگزار می شود

http://travelhouseuk.files.wordpress.com/2009/04/eiffel_tower.jpg

شهرام ناظری به اتفاق گروه برای شرکت در فستیوال موسیقی سان فلوران به فرانسه می رود.
شهرام ناظری با اعلام این خبر به خبرنگار مهر گفت : برای دومین بار است که در این فستیوال شرکت می کنم و قصد دارم این بار در ادامه پروژه شاهنامه خوانی در این کنسرت که روز 15 تیرماه (6 جولای) در شهر سان فلوران فرانسه برگزار می شود به اجرای قطعاتی از موسیقی حماسی با استفاده از اشعار فردوسی بپردازم.

شوالیه آواز ایران در ادامه گفت : کنسرت قبلی ما در فستیوال فز مراکش نیز در ادامه پروژه شاهنامه خوانی بود که خوشبختانه با استقبال خوبی مواجه شد .

در این اجرا فرید الهامی نوازنده تنبور،سعید نایب محمدی عود،همایون نصیری سازهای کوبه ای و یونس پاکنژاد کمانچه مقامی می نوازند.

منبع : پايگاه رسمي استاد شهرام ناظري

نگاشته در ۸۹/۰۴/۰۵ساعت 22:0 به قلم دل آوا| |استاد شجریان و گروه شهناز این هفته کنسرت‌های خود را در آمریکا به پایان رساندند. این کنسرت‌ها در شهرهای شیکاگو، آتلانتا، واشنگتن، هیوستن، سیاتل، برکلی و لوس‌آنجلس در میان شور و استقبال مردم برگزار شد.

همچنین استاد در رابطه با سازهای ابداعی خودشان در دانشگاه UCLA سخنرانی داشتند و برای علاقمندان ایرانی و خارجی توضیحاتی را در این رابطه بیان نمودند و به سوالات آنها پیرامون سازهایشان پاسخ دادند.

گروه شهناز آخر این هفته به کانادا می‌روند تا کنسرت‌های خود را در شهرهای ونکوور و تورنتو برگزار نمایند.
اولین کنسرت گروه شهناز در آمریکا 20 ماه می در شیکاگو برگزار شد.

___________________________

عكس هايي از كنسرت لس آنجلس استاد شجريان و گروه شهناز:


منبع : دل آواز

نگاشته در ۸۹/۰۳/۱۱ساعت 13:39 به قلم دل آوا| |

کنسرت فروردین ماه همایون شجریان و "همنوازان حصار" در تهران

کنسرت فروردین ماه همایون شجریان و گروه "همنوازان حصار" به سرپستی و آهنگسازی علی قمصری در تاریخ دوشنبه و سه شنبه، 89/01/30 و 89/01/31 در "تهران" ، مرکز همایش های برج میلاد برگزار خواهد شد.

خبرهای تکمیلی این برنامه را می توانید در روزهای آینده از طریق سایت شرکت دل آواز دنبال نمایید.

فروش بلیط از طریق این سایت از صبح روز پنجشنبه 26 فروردین ماه آغاز خواهد شد.

علاقه مندان به تهیه بلیط کنسرت، با مراجعه به سایت www.shajarianconcert.com نسبت به عضویت و یا تکمیل و تصحیح اطلاعات قبلی خود اقدام نمایند.  شماره تماس های 88727046 و 88727047 بخش پشتیبانی این سایت جوابگوی سوالات خواهد بود.

همنوازان این گروه عبارتند از علی قمصری (آهنگساز و نوازنده تار)، سهراب پورناظری (کمانچه)، سامان صمیمی (کمانچه)، نگار خارکن (کمانچه آلتو)، مصباح قمصری (بم کمان)، علی اصغرعربشاهی (تار)، نوشین پاسدار(عود)، حسین رضایی نیا (دف)، همایون نصیری (دمام و سازهای کوبه‌ای) و آیین مشکاتیان (تنبک و کوزه) .

این برنامه شامل قسمت‌هایی از آلبوم‌های "نقش خیال" و "آب، نان، آواز" می‌باشد.
آلبوم "آب، نان، آواز" آخرین آلبوم همایون شجریان می باشد که در اسفند ماه 88 منتشر شد.

24 فروردین ماه 89


منبع : دل آْواز


نگاشته در ۸۹/۰۱/۲۶ساعت 12:32 به قلم دل آوا| |

موسیقی ایران در سالی كه گذشتدر آخرین روزهای سال 87 مجهزترین استودیوی موسیقی ایران در خاورمیانه راه‌اندازی شد تا نویدی باشد برای روزهای خوش سال 88، اگر چه توصیف محمدرضا لطفی از اقتصاد موسیقی در سال 87 نشان می‌داد كه...


سال 88 سال اتفافات بزرگ در موسیقی بود.
سال درگذشت برخی از بزرگان موسیقی سنتی و نواحی و سال افتتاح موزه موسیقی و ثبت‌ سند خانه موسیقی و بسیاری رخداد‌های دیگر.
در آخرین روزهای سال 87 مجهزترین استودیوی موسیقی ایران در خاورمیانه راه‌اندازی شد تا نویدی باشد برای روزهای خوش سال 88، اگر چه توصیف محمدرضا لطفی از اقتصاد موسیقی در سال 87  نشان می‌داد كه نباید به اقتصاد موسیقی  سال 88چندان امیدی داشت.

بهار 88 اما خبرهای خوشی با خود داشت،انتشار ردیف‌‍ دستگاهی موسیقی آوازی ایران با صدای زنده‌یاد نورالدین رضوی سروستانی و تار داریوش طلایی نخستین این خبرها بود.

 

همچنانكه اعطای كمك وزارت ارشاد به خانه موسیقی برای پرداخت مابقی طلب و در اختیار گرفتن كامل و مالك شدن این ساختمان هم از خبرهای خوش بهار 88 بود.[كمك 150 میلیونی ارشاد به خانه موسیقی پرداخت شد] در نهایت و در زمستان سال 88 ساختمان خانه موسیقی به نام اهالی این نهاد شد و شهرداری منطقه‌6 با اختصاص بودجه‌ای و اعزام تیمی مجرب بازسازی و نوسازی این نهاد را در دستور كار قرار داد. برابر آخرین اخبار دریافتی نوسازی خانه موسیقی به پایان رسیده و احتمالا در ماه فروردین رسما بازگشایی خواهد شد. ساختمانی كه برای تملك و البته نوسازی آن بیش از همه داود گنجه‌ای، ردیف‌دان و نوازنده كمانچه و قائم مقام خانه موسیقی انرژی و توان جسمی و ذهنی گذاشت.
 برابر آخرین‌آمار دریافتی تعداد اعضای خانه موسیقی از مرز 10 هزار تن هم گذشته است و تعداد اعضای بیمه‌شده هم مرز 5 هزار نفر را پشت سر گذاشته است.

برگزاری نمایشگاه سازهای ابداعی از سوی كانون سازسازان خانه موسیقی از دیگر رخدادهای مهم بهار 88 بود.
نكته خبری این نمایشگاه حضور محمدرضا شجریان در یك میزگرد چالشی با گروهی از سازسازان بود كه بحث‌های مهمی را هم به دنبال داشت. 

 

 شجریان در سال 88 هم سازهای خود را در اینجا و‌آنجا معرفی كرد و حتی در نمایشگاهی در پاریس هم جضور پیدا كرد و درباره این سازها سخن گفت.
 در كنار
شجریان فرزند ناظری هم به ساز سازی روی آورد و در نشستی با پدرش به درباره یك سه‌تار خاص سخن گفت.

شهرام ناظری و فرزندش چند ماه بعد در كنسرتی در آمریكا قطعاتی را با رویكرد به اشعار شاهنامه‌ فردوسی آغاز كردند كه به نظر می‌رسد پروژه بعدی این خواننده نامی بعد از كار فراوان روی اشعار مولانا باشد.
اتفافات سیاسی و انتخابات خرداد سال 88 موسیقی را هم به حاشیه‌ راند و برخی از كنسرت‌هایی كه قرار بود در تابستان همان سال برگزار شود،به دلیل شرایط موجود، برگزار نشد و البته در پی‌آن برخی حواشی‌هم آفریده شد كه از جمله آنها احضار محمدرضا شجریان و شهرام ناظری به یكی از نهادهای امنیتی بود و توضیحاتی كه حمیدرضا نوربخش درباره  شایعه بازداشت كیهان كلهر داد.

در كنار آن شجریان به شكایت از روزنامه‌كیهان و صدا و سیما پرداخت و خانه موسیقی نیز در بیانیه‌ای از این چهره ‌نامی موسیقی دفاع كرد. 
 با این اتفاقات تابستان سال 88 كه در هر سال رونق‌و اوج فعالیت‌های موسیقی بود، عملا به دوران ركود و توقف موسیقی تبدیل شد.

فصل پاییز با رخدادهای مهمی در موسیقی همراه بود، خانه موسیقی كه جشن خود را به خاطر حوادث اخیر برپا نكرده بود، در مراسمی ویژه به مناسبت ثبت ردیف‌موسیقی ایرانی در یونسكو،برنامه‌ای ترتیب داد  كه با حضور بیش از پنجاه چهره نامی موسیقی برگزار شد.

ردیفی كه با پیشنهاد هومان اسعدی به خانه موسیقی جریان گرفت  هم او بود كه بخش نظری و مقدمات تهیه بسته ارسالی به یونسكو را فراهم كرد.

 

آبان ماه سال 88 با افتتاح موزه موسیقی همراه بود. علی مرادخانی كه بسیاری او را موفق‌ترین مدیر موسیقی بعد انقلاب می‌دانند، مدیریت این نهاد مهم موسیقی را بر عهده دارد و در راه‌اندازی و تجهیز و افتتاح آن و دعوت از اهالی موسیقی و حضور چشمگیر تمامی طیف‌های موسیقی نقشی جدی داشت.

از سوی دیگر اركستر ملی كه هر ساله و حداقل در هر فصل كنسرتی را برگزار می‌كرد، دچار توقف فعالیت شد. مدتی بعد خبری منتشر شد كه فرهاد فخر‌الدینی، كه به حق وی را باید ستون اصلی اركستر ملی نام‌ نهاد از ادامه همكاری با این اركستر سرباز زده‌است.

 

داد و دهش اركستر ملی و بنیاد رودكی به انجامی نرسید و این اركستر حتی در جشنواره موسیقی فجر هم به اجرای برنامه نپرداخت و نوازندگان آن هم حقوقی دریافت نكردند. در اواخر سال شورای عالی خانه موسیقی به ریاست شجریان در موزه موسیقی جلسه‌ای با حضور فخرالدینی كه خود عضو شورای عالی این نهاد موسیقایی است، تشكیل داد و در آن جلسه مقرر شد كه ترتیباتی برای شكل دهی به اركستری ملی در حجم و اندازه‌ای كوچكتر انجام شود. شاید چیزی شبیه اركستر بلدیه كه در سال‌های دهه 20 شهرداری تهران به رهبری زنده‌یاد روح‌الله خالقی شكل داد.
اجرای تور اروپایی اركستر سمفونیك تهران و انتقاداتی كه در خارج و داخل كشور به این كنسرت رفت هم از جمله اتقاقات مهم موسیقی در دی ‌ماه سال 88 بود.

 

برگزاری جشنواره موسیقی فجر در آخرین ماه سال و البته توجه ویژه این جشنواره به برخی از هنرمندان پیش‌كسوت موسیقی نواحی ایران و برگزار نشدن كنسرت همایون شجریان و گروه همنوازان حصار در تبریز از دیگر رخدادهای قابل اعتنای سال 88 موسیقی بود.


 

سال مرگ بزرگان

سال 88 را باید سال مرگ بزرگان موسیقی سنتی و نواحی ایران دانست. اوایل سال(فروردین ماه) محمد حسین كیانی، شاهنامه‌خوان نامی منطقه فارس به دیار باقی شتافت.

چند مدتی از این رخداد تاثرزا نگذشته بود كه بیژن ترقی شاعر و نترانه سرای نامدار كه آخرین اثرش وطنم از شهرتی بسیار بهره‌مند شد، به دیار باقی شتافت.حسین ببی دایره نواز نامی منطقه خراسان هم اواسط اردیبهشت ماه به دیار باقی شتافت.

 

قادر عبدالله زاده (معروف به قاله‌مره)، نوازنده ساز شمشال و از راویان نامی موسیقی منطقه كردستان هم دیگر چهره‌ موسیقی بود كه در آخرین روز اردیبهشت ماه  زندگی در دنیای فانی را رها كرد.
كمتر كسی گمان می‌كرد كه شهریار فریوسفی ،دشیفراژ  شهیر و نوازنده شاخص تار و سه‌تار هم دل به دیار باقی دهد،اما دست زمانه را مقاومتی نیست و فریوسفی در نیمه تیرماه درگذشت.


حسن یوسف زمانی، آهنگساز شناخته شده برخی از قطعات ماندگار موسیقی كردی هم دهه سوم مرداد در غربت درگذشت.
در آخرین روزهای تابستان 88 خبر درگذشت پرویز مشكاتیان جامعه موسیقی را در بهت وحیرت و سپس سوگی شكوهمند فرو برد.

 مشكاتیان كه از وی به عنوان یكی از نوابغ تاریخ موسیقی ایران یاد می‌شود، در تشییع‌ جنازه‌ای شكوهمند در تهران و سپس نیشابور در مزاری ویژه در جوار قبر عطار نیشابوری آرام گرفت.
 15 روز بعد ازدرگذشت مشكاتیان، مصطفی گرگین‌زاده،سازنده ترانه معروف بردی از یادم به دیار باقی شتافت.

یك ماه بعد در 13 آبان ماه، حسین صبحدل كه برنامه‌های موسیقی مذهبی رادیو و ربنای استاد شجریان به جا مانده از دوران مدیریت تلاش وی در رادیو است،بعد از تحمل چندین سال بیماری به دیدار معبود شتافت.
مرگ استاد فرامرز پایور  در 18 آذر سال 88 ،هم از جمله حوادثی بود كه نگاه‌های فراوانی را متوجه زندگی و سیره اخلاقی این اسطوره سنتورنوازی و تحقیقات ردیفی در ایران كرد. مرگ پایور اگر چه به دلیل بیماری و خانه نشینی طولانی مدتش غیر منتظره نبود،اما بزرگی نامش و خدماتی كه به موسیقی كرده بود،جامعه موسیقی را حساس و عزادار كرد.

 

دی ماه 88 شد و نوبت به بانو سیمین آقارضی درمنی‌ رسید،نوازنده‌ای كه قانون به نام وی مهر و نشان شده است. مرحومه‌‌آقارضی مرگی غریبانه داشت و به اندازه شان و نامش در موسیقی و فعالیت‌هایی كه كرد،از او قدردانی نشد.
بهمن و اسفند ،اما زمان درگذشت  پیاپی چند استاد نامدار موسیقی نواحی بود. 15 بهمن خبر‌آمد كه ولی رحیمی نوازنده منحصر به فرد كمانچه در منطقه خراسان بدرود حیات گفت.

ده روز بعد و در 25 بهمن استاد علی اكبر مهدی پور سرنای مرگ را نواخت.
 یك هفته بعد و در دوم اسفند،
كمال خانه هوت از خنیاگران ممتاز و پیشكسوت منطقه سیستان و بلوچستان به دیار باقی شتافت. مردی كه به حق گنجینه‌ای از ملودی‌ها و اشعار كهن آن منطقه را در سینه داشت و علاوه بر آن بصیرت و حكمتی در وجودش نهفته بود كه بسیاری از نوازندگان وخوانندگان پیش كسوت منطقه و حتی ایران  وی را به استادی قبول داشتند.

یك روز بعد،‌سوم اسفند، استاد طهمورث كشكولی به دیار باقی شتافت. مردی كه علاوه بر كار موسیقی و خنیاگری در حد استاد تمام،فعالیت سیاسی قبل از انقلاب هم داشت و در ماجرای سال‌های 42 در حمایت از نهضت 15 خرداد دستگیر و زندانی شد.
هشتم اسفندماه نوبت به یكی از بزرگان موسیقی كلاسیك رسید كه به دلیل فروتنی ذاتی كمتر شناخته شده بود، اگر چه اهل موسیقی وی و تلاش‌ها و دانشش را به یاد دارند.
زنده‌ید فرمان بهبود كه بر اثر عارضه قلبی در منزلش درگذشت.
در نهایت
استاد حسان اگزاز چنانی زاده، نوازنده شهیر منطقه خوزستان آخرین فرد از اهالی موسیقی بود كه 11اسفند ماه و چند روز بعد از اجرا در بخش موسیقی نواحی جشنواره موسیقی فجر به دیار باقی شتافت. یاد همه این بزرگان گرامی باد.

 

نگاشته در ۸۹/۰۱/۲۱ساعت 22:11 به قلم دل آوا| |
شهرام ناظری: آواز ایران وضعیت بحرانی دارد
شهرام ناظری با اشاره به دلایل افت کیفی هنر آواز گفت: وضعیت هنر آواز در سال 88 بیش از سالهای گذشته سیر قهقرایی را طی کرده است.

شوالیه آواز ایران ضمن بیان این مطلب در خصوص وضعیت هنر آواز در سال 88 در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: وضعیت آواز در دو دهه اخیر روز به روز خرابتر شده و در سالهای اخیر همچنان به سیر قهقرایی خود ادامه داده است.

شهرام ناظری در ادامه به دلایل افت کیفی هنر آواز اشاره کرد و گفت : دلایل بسیاری برای افت کیفی هنر موسیقی وجود دارد که می توان به درگذشت استادان برجسته آواز و شیوه آموزش قدما اشاره کرد.

به اعتقاد من تعطیل شدن مراکز معتبر موسیقی کشور و پایگاههای آواز وهمچنین جدی نگرفتن موسیقی و آموزش این هنر کار را به اینجا کشانده است و همه این موارد آسیبهای جبران ناپذیری بر پیکره هنر موسیقی به خصوص آواز که با لحن ، کلام و ادبیات در ارتباط است وارد کرده است.   

 

وی در ادامه به وجود و گسترش آواز نازل در فضای موسیقی ایرانی اشاره کرد و گفت : یک آواز بد در فضای نامناسب لطمه ای است از دو سو، هم بر موسیقی و هم بر ادبیات و در یک جمع بندی کلی باید اذعان کرد که آواز ایران در وضعیت بحرانی قرار دارد.

خواننده موسیقی ایرانی در ادامه افزود : از بین رفتن ذوقهای خلاق در آواز، از بین رفتن تنوع در لحنها و شیوه بیان آواز قدما و شخصیت ویژه و مستقل در هنر آواز خوانی، پیدایش فرهنگ تقلید و مقلد پروری (که در یک صدسال گذشته به هیچ وجه سابقه نداشته است)، یکنواختی، شبیه خوانی، شبیه سازی و وارد شدن لحن های خارجی به خصوص لحن عربی در آواز ایرانی از جمله فاجعه هایی است که در آواز در دو دهه اخیر به وجود آمده است.
 
شهرام ناظری در پایان گفت: اگر یک برنامه ریزی صحیح و ریشه ای در سطح کشور شکل نگیرد و اگر این معضل آسیب شناسی و جلوی آن گرفته نشود و وضعیت آواز به همین منوال پیش رود من فکر می کنم فاتحه آواز ایرانی را باید خواند.

منبع :    تابناك
نگاشته در ۸۹/۰۱/۰۸ساعت 23:55 به قلم دل آوا| |

گفتگو با مژگان شجریان: در حد پدر و همایون نیستم 

همشهری جوان: قبل از این‌ها شهرت مژگان شجریان محدود می‌شد به اسمی که پشت جلد آلبوم‌های شجریان به‌عنوان طراح گرافیست آلبوم می‌خورد. اما از وقتی که گروه «شهناز» تشکیل شد، این شهرت رنگ و بویی دیگر به خود گرفت. حالا دیگر مژگان شجریان جای ثابتش شده صندلی کناردستی استاد در تمام اجراهایش. برای همین خیلی زود تبدیل شد به یکی از چهره‌های محبوب طرفداران شجریان. البته هنر مژگان شجریان به همین‌جا ختم نمی‌شود؛ او لیسانس موسیقی و نقاشی دارد و کارشناسی ارشدش را هم در رشته‌ی گرافیک گرفته.

شما به هر درجه از موفقیت و شهرت هم که دست پیدا کنید، ولی در آخر باز هم شما را با نام فامیلی شجریان می‌شناسند. فکر می‌کنید اینکه دختر استاد شجریان باشید همیشه برایتان یک امتیاز محسوب می‌شود یا اینکه گاهی اوقات استقلال هنری‌تان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد؟

خب، مردم همیشه از یک «شجریان» انتظار بهترین‌ها را دارند. انتظار دارند همیشه کارهایی که یک شجریان انجام می‌دهد در حد صد باشد و من خودم را در این حد نمی‌بینم. برای همین هم برایم خیلی سخت است که به من بگویند «مژگان شجریان». چون واقعاً در حدی نیستم که بخواهم خودم را پدر یا همایون مقایسه کنم. روی همین حساب دوست دارم مردم من را به‌عنوان فردی که به موسیقی علاقه دارد و از بچگی در این فضا بزرگ شده و حالا مشغول فعالیت حرفه‌ای شده نگاه کنند؛ ولی هنوز هم خودم را در آن حد نمی‌بینم که بخواهند مرا با پدر یا همایون مقایسه کنند.

پس از اینکه همیشه شما را در کنار پدرتان و به‌عنوان دختر شجریان می‌شناسند هیچ‌وقت ناراحت نمی‌شوید؟

نه، از این بابت بسیار هم افتخار می‌کنم و برایم هم مهم نیست که شخصیت هنری‌ام تحت‌تأثیر نام و شهرت خانوادگی قرار بگیرد؛ اما از طرفی خیلی دوست ندارم فعالیت هنری‌ام با شهرت شجریان باشد، به‌خاطر اینکه واقعاً من در سطح پدر و همایون نیستم. برای همین هم در این همه سال کمتر تمایل داشته‌ام که در کارهای موسیقی در کنار پدر کار کنم و بیشتر موسیقی را به‌عنوان یک علاقه‌مندی دنبال می‌کردم.

همایون شجریان هم زمانی‌که می‌خواست از پدر جدا شود و اجرای مستقل داشته باشد، بر این نکته تأکید می‌کرد که به کار کردن با پدر بیش از هر چیز دیگری علاقه‌مند است؛ ولی بالاخره در یک جایی باید برای نشان دادن استعداد و توانایی‌های خودش از پدر مستقل می‌شد. شما هم مثل همایون فکر می‌کنید و قصد دارید در آینده مستقل کار کنید؟نه، خیلی به استقلال فکر نمی‌کنم؛ چیزهای زیادی هست که باید در کنار پدر یاد بگیرم و هنوز زمان خوبی برای مستقل شدن نیست. فکر می‌کنم حد کمال کارهای من در حال حاضر در کنار پدر خواهد بود؛ برای همین چندان علاقه‌ای به استقلال ندارم.

قبل از اینکه گروه شهناز تشکیل شود، همه شما را بیشتر به‌عنوان طراح جلد آلبوم‌های پدر می‌شناختند. ظاهراً کار نقاشی هم انجام می‌دهید، حالا هم که نوازندگی. این چندوجهی‌بودن را هم از پدرتان به ارث برده‌اید؟

[خنده] بله، خب بعضی خصلت‌ها و توانایی‌ها ارثی به آدم‌ها می‌رسند. ممکن است این هم جزو آنها باشد. البته من خودم اعتقاد دارم چندوجهی‌بودن در هنر چندان معنی ندارد. مهم، آن دید و فکر هنری است که اگر کسی داشته باشد می‌تواند آن را در قالب‌های مختلف ارائه دهد. البته این مخصوص شجریان‌ها نیست. بیشتر هنرمندها همین‌گونه هستند و معمولاً چند رشته‌ی مختلف هنری را به‌صورت حرفه‌ای ادامه می‌دهند. به‌نظرم هنر وسیله‌ای است که هنرمند روحش را با آن ارضا می‌کند، حالا به هر شکلی که باشد فرق نمی‌کند. البته من موسیقی و گرافیک را به‌صورت آکادمیک و حرفه‌ای خوانده‌ام و در طول این سال‌ها که کار گرافیک می‌کردم و فعالیت موسیقی‌ام کمتر بود واقعاً فکر می‌کردم بخشی از وجودم را بی‌استفاده گذاشته‌ام. الآن هم که فعالیتم بیشتر روی موسیقی متمرکز شده همین حس را دارم و فکر می‌کنم باید کمی بیشتر برای نقاشی و کار گرافیک وقت بگذارم.

درست است که می‌گویند شما جای همایون را در گروه پر کرده‌اید؟

[خنده] نه، درست نیست. جای همایون همیشه در کنار پدر خالی است و من هیچ‌وقت نمی‌توانم جای او را پر کنم؛ ولی چه بهتر می‌شد که همایون هم در گروه حضور داشت و آن وقت گروه کامل‌تری داشتیم. اما همان‌طور که پدر گفتند بهتر است همایون مستقل باشد؛ این‌طوری فرصت بیشتری برای پیشرفت دارد، به‌علاوه اگر به‌عنوان یک خواننده مطرح شود، خیلی بهتر از یک نوازنده است.

ولی انگار رسم شده یک شجریانِ دومی هم همیشه در کنار استاد حضور داشته باشد؟

خب، از همان زمان که همایون در کنار پدر کار می‌کرد، انگار دیگر همه انتظار داشتند این روند ادامه پیدا کند. اما حقیقت این‌طور نبود و هم پدر کارهای مستقل زیادی داشتند که باید انجام می‌دادند و هم همایون. آمدن من هم درخواست خودم بود و واقعاً نبودن من هم تأثیر بزرگی در گروه نداشت.

نظرتان درباره‌ی گروه شهناز چیست؟ فکر می‌کنید عملکردش در این دو سال خوب بوده؟

بالاخره پدر با استادان زیادی کار کرده‌اند و مردم هم این کارها را خیلی دوست دارند و به‌نظرم هنوز زمان هست برای اینکه این اتفاق‌ها دوباره بیفتد؛ اما خیلی‌ها هم انتظار داشتند پدر با یک گروه بزرگ‌تر کار کنند که تعداد بیشتری از سازهای ایرانی در آن باشد. پدر هم واقعاً با همین دید به سراغ تشکیل گروه شهناز رفتند و ملاک‌هایشان در انتخاب جوان‌ها این بود که در این زمینه تخصصی کار کرده باشند. البته جوان‌های دیگری هم هستند که از نظر توانایی چیزی کمتر از اعضای این گروه ندارند؛ اما عملاً یک گروه با تعداد محدودی تشکیل می‌شود و نمی‌شد از تمام آنها در گروه استفاده کرد. ولی فکر می‌کنم تا به حال گروه خیلی خوب کار کرده و بهتر شدن را هر روز می‌شود در آن احساس کرد.

شاید این گروه با هر خواننده‌ی دیگری کار می‌کردند، سطح توقعات این‌قدر بالا نبود. فکر می‌کنید گروه توقعات مردم را به‌عنوان گروه استاد شجریان برآورده می‌کند؟

ببینید نباید این گروه را با استادهایی مثل مشکاتیان و علیزاده مقایسه کرد. هر چند که آنها هم زمانی جوان بوده‌اند و با تمرین و پشتکار به این‌جا رسیده‌اند؛ اما آن چیزی که در یک گروه موسیقی مهم است همدلی و همراهی همه‌ی اعضای گروه با همدیگر است؛ به‌علاوه اینکه همه باید از نظر حرفه‌ای در یک سطح قرار داشته باشند. فکر می‌کنم آن همدلی خیلی قوی بین اعضای گروه وجود دارد و این را می‌شود در تمرین‌ها و اجراها کاملاً احساس کرد. پدر هم بارها گفته‌اند که تمام اعضای گروه مثل بچه‌های من می‌مانند. همه‌ی این‌ها نشان می‌دهند آن فضای همدلی وجود دارد؛ اما از نظر فنی، گروه باید ارتقا پیدا کند که این هم دارد اتفاق می‌افتد و هر روز بهتر از قبل کار می‌کند.

فکر می‌کنید در انتخاب شما به‌عنوان یکی از اعضای گروه شهناز چقدر پارتی‌بازی شده!؟

حقیقتش این است که هیچی! چون اصلاً این پیشنهاد از طرف پدر نبوده که بخواهد پارتی‌بازی در آن باشد. من چند جلسه در تمرین‌های گروه شهناز شرکت کردم و زمانی‌که قرار بر انتخاب نوازنده‌ها شد، آقای درخشانی به پدر گفتند که مژگان خیلی خوب این تمرینات را انجام داده و می‌تواند از اعضای گروه باشد. پدر هم با نظر مثبت آقای درخشانی پذیرفتند که من هم در گروه حضور داشته باشم. روی همین حساب که حرف و حدیثی پیش نیاید که آقای شجریان پارتی‌بازی کرده و دخترش را آورده در گروه، پدر هیچ‌وقت پیشنهاد ندادند و گفتند که بگذارند خودم به روال طبیعی انتخاب شوم.

منبع : عصر ایران
نگاشته در ۸۸/۱۰/۱۶ساعت 1:24 به قلم دل آوا| |نگاشته در ۸۸/۰۹/۲۲ساعت 22:17 به قلم دل آوا|


عکس های تشییع و خاکسپاری استاد فرامرز پایور


صالحی- محمد اسمعیلی و استاد حسن دهلوی

استادان حسن ناهید - سعید ثابت و مهدی ستایشگر

ناظری در میان علاقه مندان

!


کلیپ تصویری: اجرای نی استاد محمد موسوی و آواز شهرام ناظری در مزار استاد پایور

دانلودمنبع : مهر

منبع لینک دانلود : وبلاگ عطا نویدی

نگاشته در ۸۸/۰۹/۲۲ساعت 10:2 به قلم دل آوا| |

استاد فرامرز پايور درگذشت
جام جم آنلاين: فرامرز پايور استاد اسطوره اي موسيقي ايراني و نوازنده برجسته سنتور روز چهارشنبه بر اثر سكته مغزي درگذشت.

به گزارش خبرگزاري مهر پزشک معالج استاد پايور در يکي از بيمارستانهاي تهران با اندوه فراوان درگذشت اين استاد را تائيد کرد.

استاد فرامرز پايور حدود يازده سال پيش دچار سکته مغزي شد واز همان زمان همه‌ي فعاليت‌هاي هنري وي متوقف شده و در منزل به سر مي برد.

 فرامرز پايور در 21 بهمن سال 1311در تهران به دنيا آمد. پدرش هنرمند نقاش و استاد زبان فرانسه در دانشگاه تهران و پدربزرگش مصورالدوله، نقاش چيره‌دست دوره قاجار بود که با نواختن ويولن، سنتور و سه‌تار آشنايي داشت. پايورآموزش موسيقي را نزد استاد ابوالحسن صبا آغاز کرد و همچنين از محضر استاداني چون عبدالله دوامي و نورعلي برومند بهره برد.

 فرامرز پايور يکي از برجسته‌ترين شاگردان استاد صبا بود و تا سال 1336 که استاد صبا درگذشت از آموزشهاي وي بهره برد.

وي از سال 1333 فعاليت خود را در وزارت فرهنگ و هنر وقت و از سال 1337 تدريس سنتور را در هنرستان عالي موسيقي ملي آغاز کرد.

زنده ياد پايور به عنوان آهنگسازي تحصيل کرده که در نوازندگي سنتور به سبک و شيوه خاص خودش دستيافته بود هارموني و کمپوزيسيون را در کلاس استاد بزرگ آن زمان، امانوئل مليک اصلانيان آموخت. در سال 1341 براي ادامه تحصيلات کلاسيک از طرف وزارت فرهنگ و هنر به انگلستان فرستاده شد. از دانشگاه کمبريج در زبان و ادبيات انگليسي دانشنامه گرفت و در تمام اين سالها تلاش فراواني در جهت معرفي موسيقي ايراني و سنتور به محافل علمي و هنري دنيا داشت.

فرامرز پايور در بيش از نيم قرن فعاليت حرفه اي خود صدها اثرمکتوب و صوتي منتشر وصدها برنامه صحنه اي در ايران و اکثر نقاط جهان اجرا کرد که همگي در اعتلا و ارتقاء کيفي موسيقي ايراني تاثيرات فراواني برجاي گذاشت.

در سال 1386 و در آخرين تجليلي که خانه موسيقي از وي کرد خواهر ايشان تنديس و لوح تقدير را از طرف وي دريافت کرد.

مراسم تشييع و خاکسپاري زنده يادفرامرز پايور در خبرهاي بعدي اعلام مي شود.


ضایعه درگذشت این هنرمند تاثیرگذار را به جامعه فرهنگی و هنری کشور و به خانواده آن مرحوم تسلیت می گوییم


نگاشته در ۸۸/۰۹/۱۸ساعت 22:21 به قلم دل آوا| |


به‌تازگی «رادیوی عمومی ملی» مشهور به NPR (به انگلیسی: National Public Radio) که برای شنوندگان داخل آمریکا پخش می‌گردد، نظرسنجی‌ای را بر روی سایت اینترنتی خود قرار داده و از کاربران خواسته پنج خواننده‌ی برتر تاریخ موسیقی جهان را از دید خود برگزینند. طبق گفته‌ی NPR نتایج این نظرسنجی عمومی در ژانویه‌ی سال ۲۰۱۰ (دی‌ماه ۸۸) اعلام می‌شود. در اوایل ماه اکتبر، NPR از کاربران خود خواسته بود تا نام خوانندگان محبوب خود را برای تشکیل فهرست اولیه‌ی بهترین خوانندگان دنیا به این سایت بفرستند که بیش از ۳۰۰۰ کامنت، ۳۵۰۰ ایمیل، ۱۲۰۰ پست فیس‌بوک و صدها تگ توییتر در همین ارتباط فرستاده شد و فهرست نهایی از میان نظرات مردم شکل گرفت.

استاد محمدرضا شجریان

اما آنچه بر جذابیت این نظرسنجی نزد ما ایرانیان می‌افزاید، حضور محمدرضا شجریان، استاد آواز ایران در میان نامزدهای این نظرسنجی‌ست. تا زمان نگارش این مطلب، نام ۱۲۶ خواننده در صفحه‌ی رأی‌گیری سایت NPR دیده می‌شد که علاوه بر محمدرضا شجریان، نام‌های آشنایی چون باب دیلن، لئونارد کوهن، الویس پرسلی، فرانک سیناترا، ادی پیاف، عالیم قاسم‌اف، نصرت فاتح‌علی‌خان و بسیاری دیگر نیز به چشم می‌خورد. نکته‌ی جالب آنکه برای معرفی محمدرضا شجریان در صفحه‌ی اصلی نظرسنجی به عبارت Mohammad Reza اکتفا شده؛ اما پس از کلیک بر روی عکس استاد، نام کامل نمایش داده می‌شود. همچنین قطعه‌ای کوتاه از آواز استاد به‌عنوان نمونه قرار داده شده است. کاربران به هنگام شرکت در این نظرسنجی می‌توانند لیست ۱۲۶نفره را بر اساس حروف الفبا، یا سال تولد و یا به‌صورت تصادفی مرتب کرده و سپس پنج خواننده‌ی محبوب خود را با کلیک بر روی عبارت My Top 5 انتخاب کنند.

اگر شما هم یکی از علاقه‌مندان صدای بی‌همتای استاد محمدرضا شجریان هستید، به این صفحه بروید و در نظرسنجی شرکت نمایید. همچنین این موضوع را با دوستان‌تان در میان بگذارید و از آنها بخواهید که در این نظرسنجی شرکت کنند. چنانچه از اینترنت Dial up استفاده می‌کنید، به هنگام بارگذاری صفحه‌ی نظرسنجی صبور باشید. در ضمن بین خودمان بماند؛ امکان شرکت چندباره در نظرسنجی هم وجود دارد که این می‌تواند ضعف جدی این سیستم نظرسنجی باشد.


نگاشته در ۸۸/۰۹/۰۲ساعت 13:47 به قلم دل آوا| |

گروه شمس اثر «مشكاتيان» را در آمريكا اجرا مي‌كند

خبرگزاري فارس: گروه شمس به سرپرستي كيخسرو پورناظري كه هم اكنون در حال برگزاري تور امريكايي خود به نام «براي ايران» است ، در اجراهاي خود به ياد درگذشت پرويز مشكاتيان يكي از ساخته هاي او را اجرا مي‌كنند.

به گزارش خبرگزاري فارس، كيخسرو پورناظري به مناسبت درگذشت "مشكاتيان " علاوه بر اجراي يكي از آثار اين آهنگساز برجسته كشورمان در كنسرت‌هايشان، پيام تسليتي ارسال كرده است.
او در پيام خود آورده است: رگبارِ حادثه، چون فراز و فرودِ ريزشِ ماتم، بجانِ شنيداري، واقعه را بس جانگزاي خبر داد.
شگفتا از اين حول انگيز كار ، كه چه جاي سكوت بود و چه وقت خاموشي، چگونه مرگ را بخود خواند و پذيرا شد، در زماني كه شعله- فريادِ هنر بايد گوش جهانيان را به شنيدن وادارد و هنر ايران زمين، پاس و پذيرشي از سوي جهانيان فراچنگ آرد، چه جاي سكوت و خاموشي، بويژه آن انگيزه شورآفريني و دردِ وطن خواهي : نه كه او را مي‌بايد پابرجا و استوار مي‌داشت؟ افسوس بر شرارِ دودِ شعله سوزِ دردِ بزرگي كه تاب و توانسوز ، مستانگي را بجامِ زهرگينِ سوداكُش، پناهي مي‌جست و مفرّي بر غمِ بزرگِ روزگار، كه اورا بي تاب و پرشتاب- با آن انديشه نابِ هنري- سوي خاموشي رهسپار كرد.
او در ادامه پيام خود آورده است: نبوغِ خلاقش او را در نوجواني بر قله هنر تثبيت كرد و از آن پس در اوج ، موجا موجِ هنر را درمي‌نورديد و بزرگي از بزرگانِ نوا و ساز و سرود گردانيد با آثاري ماندگار در رديفِ جاودانه هنر-مردانِ اين راه .
دريغا كه در سنينِ كمال بود و دريغا كه در اين كمال ، چه ناشنيده آثار مي‌بايد مي‌ساخت، اما صد افسوس كه ديگر چنين گشت و آتشي از داغِ ناباورانه، بردلِ اهالي هنر نهاد.تا باز پس از چه زماني مامِ وطن، پرويزي ديگر براي هنر بپروراند.

به آوا و آئينِ عزيز و خانواده ارجمندِ شجريان تسليت مي‌گوييم و خود را شريك اندوهتان مي‌دانيم. 

نگاشته در ۸۸/۰۷/۱۲ساعت 10:51 به قلم دل آوا| |

آرامگاه پرويز مشكاتيان در نيشابور گلباران شد

خبرگزاري فارس: هزاران نفر از مردم ابرشهر نيشابور سومين مراسم بزرگداشت پرويز مشكاتيان را با عنوان مراسم «هفت ترحيم» برگزار كردند.

به گزارش خبرگزاري فارس از نيشابور، در اين مراسم كه امروز جمعي از مسئولان چون شهردار، اعضاي شوراي اسلامي شهر،‌ رؤساي ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامي، ميراث فرهنگي و... ، خانواده و همراهان استاد مشكاتيان در آن حضور داشتند، آرامگاه اين موسيقي‌دان بزرگ ايران كه در جوار آرامگاه شيخ فريدالدين عطار نيشابوري و در قطعه مشاهير نيشابور است، گلباران شد.
آوا دختر استاد از طرف خود و خانواده از مردم و مسئولان نيشابور تقدير و تشكر و از طرف پدر بزرگش استاد محمدرضا شجريان كه به خاطر تألمات روحي نتوانست در اين مراسم حضور به ‌هم رساند، عذرخواهي كرد.
وي در عين حال از طرف شجريان گفت:‌ آنچه كه نهال هنر را بارور مي‌كند،‌ توجه مردمان نيك‌سرشت است.
در ابتداي مراسم كمال اشرف‌زاده ابياتي را در رثاي فيروزه موسيقي ايران‌زمين، استاد مشكاتيان خواند.
عليرضا بديع شاعر برگزيده بخش جوان جشنواره فجر سال 87 كشور نيز با قرائت دو غزل گفت:‌ نيشابور در جريان مراسم‌ بزرگداشت استاد مشكاتيان نشان داد كه چقدر براي هنرمند خود ارزش قائل است.
عليرضا شاكري مسئول موسيقي نيشابور هم به اجراي قطعه « بگذار تا بگريم چون ابر در بهاران كز سنگ ناله خيزد روز وداع ياران»‌ پرداخت.
وي به نمايندگي از خانه موسيقي و هنرمندان نيشابور پيام تسليت خود را به خانواده اساتيد مشكاتيان و شجريان تقديم داشت.
يكي از بستگان استاد نيز به قرائت اشعاري در سوگ استاد پرداخت.
در اين مراسم اعلام شد عليرضا قدمياري مجسمه‌ساز برجسته نيشابوري تا مراسم چهلم استاد،‌ ماكت وي و تا پايان سال پيكره استاد را تقديم اهل هنر مي‌كند.
پرويز مشكاتيان، استاد سنتور ايران، صبح روز سي‌ام شهريور ماه گذشته به علت ايست قلبي در سن 54 سالگي درگذشت.
مشكاتيان كه زاده 24 ارديبهشت 1334 در نيشابور بود، در منزلش در تهران درگذشته است.
آهنگ‌هاي «دشتي»‌، «غم‌انگيز»، «آستان جانان»، «شيدايي»، «سرانداز»، «سروناز»، «بيداد»‌، «كردبيات»‌، «رزم مشترك»‌، «‌وطن»‌، «ايراني»، «چوپاني پيروزي»،‌ «طلوع»‌، «جان جهان»‌، «سركش»‌، «دل انگيز»، «گلنوش»، «صبح است ساقيا»، «چكاد»‌‌، «افسرده حال»‌، «‌شكر و شكايت»‌ از جمله آثار اوست كه با صداي شهرام ناظري، محمدرضا شجريان و... ثبت شده‌اند.
وي كتاب‌هاي فرواني در زمينه سنتور و موسيقي ايراني تأليف كرده بود.

به گفته دست‌اندركاران موسيقي، مشكاتيان قدرت خارق‌العاده در تصويرسازي و تبحر بسياري در انواع ريتم و آهنگسازي روي غزل‌ها و اشعار مورد علاقه‌اش داشت.

منبع : فارس 

نگاشته در ۸۸/۰۷/۱۲ساعت 10:47 به قلم دل آوا|

محمدرضا شفيعي کدکني
اي دوست وقتً خفتن و خاموشي ات نبود

وز اين ديار دورً فراموشي ات نبود

تو روشنا سرود وطن بودي و چو آب

با خاکً تيره روزً هماغوشي ات نبود

ميخانه ها ز نعره تو مست مي شدند

رندي حريفً مستي و مي نوشي ات نبود

دودً چراغ موشيً دزدان ترا چنين

مدهوش کرد و موسمً خاموشي ات نبود

سهراب اضطراب وطن بودي و کسي

زينان به فکرً داروي بيهوشي ات نبود

در پرده ماند نغمه آزاديً وطن

کانديشه جز به رفتن و چاوشي ات نبود

در چنگ تو سرود رهايي نهفته ماند

زين نغمه هيچ گاه فراموشي ات نبود

اي سوگوار صبح نشابورً سرمه گون

عصري چنين سزاي سيه پوشي ات نبود

21 سپتامبر 2009، پرينستون

نگاشته در ۸۸/۰۷/۱۰ساعت 23:58 به قلم دل آوا| |


پیکر زنده‌یاد پرویز مشکاتیان صبح امروز پنجشنبه با حضور هنرمندان و دوستداران عرصه موسیقی از مقابل تالار وحدت تشییع و برای خاکسپاری به زادگاهش نیشابور منتقل شد


نگاشته در ۸۸/۰۷/۰۲ساعت 22:12 به قلم دل آوا| |

 

مشکاتیان به زادگاهش باز می گردد..

    

پیکر پرویز مشکاتیان پس از تشییع برای خاکسپاری به زادگاهش نیشابور منتقل می شود.

حمیدرضانوربخش دوست و همکارسالهای دور و دیر پرویز مشکاتیان با اعلام این خبر به خبرنگار مهر گفت : بر اساس تصمیم خانواده مشکاتیان به احتمال بسیار زیاد پیکر پرویز در شهر نیشابور به خاک سپرده می شود ولی این احتمال هست که تا روز پنجشنبه نظر خانواده وی برای انتقال به قطعه هنرمندان بهشت زهرا تغییر کند.

مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد پرویز مشکاتیان ساعت 10 صبح روز پنجشنبه دوم مهرماه از مقابل تالار وحدت برگزار می‌شود. پرویز مشکاتیان آهنگساز،ملودی پرداز و نوازنده توانای سنتور روز گذشته در سن 54 سالگی در منزل مسکونی اش واقع در تهران درگدشت.

منبع : مهر نیوز

 

نگاشته در ۸۸/۰۷/۰۱ساعت 12:7 به قلم دل آوا|


استاد پرويز مشكاتيان درگذشت

خبرگزاري فارس: پرويز مشكاتيان، استاد سنتور ايران، صبح امروز به علت ايست قلبي در سن 54 سالگي درگذشت.


به گزارش خبرگزاري فارس، مشكاتيان كه زاده 24 ارديبهشت 1334 در نيشابور بود، در منزلش در تهران درگذشته است.
پرويز مشكاتيان كار هنري خود را در شش سالگي با پدرش، مرحوم حسن مشكاتيان كه استاد سنتورنوازي و آشنا با ويولن و سه‌تار بود، آغاز كرد.
مشكاتيان، رديف ميرزا عبدالله را نزد نورعلي برومند و داريوش صفوت و مباني موسيقي ايراني را نزد اساتيدي چون محمدتقي مسعوديه، عبدالله دوامي، سعيد هرمزي و يوسف فروتن فراگرفت.
او كار سنتورنوازي خود را به شيوه رسمي در مركز حفظ و اشاعه موسيقي آغاز كرد و در اين زمينه بسيار موفق كار كرد و كارهاي بزرگ فراواني را در زمينه آهنگسازي وسنتورنوازي به ويژه تكنوازي انجام داد.
وي در آزمون موسيقي باربد كه به ابتكار نورعلي برومند برگزار مي‌شد، به همراه پشنگ كامكار مشتركاً جايگاه نخست را به دست آورد.
مشكاتيان از سال 58 تا سال 67 با محمدرضا شجريان همكاري داشت كه نتيجه اين همكاري، آثار ماندگاري چون بيداد، آستان جانان، سِرّ عشق، نوا و دستان بود.
مشكاتيان، كتاب‌هاي فراواني در زمينه سنتور و موسيقي ايراني تأليف كرده ‌است.

خبرهاي مربوط به زمان و مكان تشييع پيكر اين هنرمند به زودي منتشر مي‌شود.


منبع : فارس نیوز


جایش سبز .. روحش شاد .. و یادش گرامی..

نگاشته در ۸۸/۰۶/۳۱ساعت 14:25 به قلم دل آوا| |

مراسم تشييع پيكر مرحوم پرويز مشكاتيان پنجشنبه برگزار مي‌شود
مراسم تشييع پيكر مرحوم پرويز مشكاتيان آهنگساز و سنتورنواز شهير كشور روز پنجشنبه دوم مهرماه از ساعت 10 صبح با حضور هنرمندان،‌خانواده وي از مقابل تالار وحدت برگزار مي‌شود.

ايلنا : مراسم تشييع پيكر مرحوم پرويز مشكاتيان دوم مهرماه برگزار مي‌شود.
به گزارش خبرنگار ايلنا، مراسم تشييع پيكر مرحوم پرويز مشكاتيان آهنگساز و سنتورنواز شهير كشور روز پنجشنبه دوم مهرماه از ساعت 10 صبح با حضور هنرمندان،‌خانواده وي از مقابل تالار وحدت برگزار مي‌شود.
گفتني است پرويز مشكاتيان روز گذشته بر اثر ايست قلبي در سن 54 سالگي در منزل خود درگذشت.

 
منبع : ایلنا
 

 

 

نگاشته در ۸۸/۰۶/۳۱ساعت 12:15 به قلم دل آوا|

اطلاعیه

اطلاعیه در مورد انتشار سرود آزادی

سرود آزادی سروده هوشنگ ابتهاج که قبلا توسط اینجانب محمدرضا شجریان اجرا شده، فقط دو کپی داشته که یکی نزد خودم و دیگری نزد آهنگساز آن، آقای کیوان ساکت بوده و قصد و برنامه ای برای انتشار آن نداشتم.

امروز مطلع شدم این اثر خصوصی از طریق وبلاگی منتشر گردیده و در اختیار سایتها و وبلاگها قرار داده شده است.

تاکید میکنم هر سایت و وبلاگی که آن را بکار گیرد، تحت پیگرد مراجع قانونی قرار خواهد گرفت .


محمدرضا شجریان

برلین 15 سپتامبر 2009


لینک خبر http://www.delawaz.com/fa/concerts-news/9-news/261-azadi.html


 نگاشته در ۸۸/۰۶/۲۶ساعت 16:47 به قلم دل آوا| |

محمدرضا شجريان به همراه گروه شهناز كنسرت خود را با حضور هوشنگ ابتهاج در كلن برگزار كرد.

 محمدرضا شجريان و گروه شهناز تور موسيقايي خود را از شهر فرانكفورت آلمان برگزار كردند كه به دنبال آن در سالن فلارمونيك كلن با حضور بيش از دو هزار نفر و هنرمنداني چون هوشنگ ابتهاج به روي صحنه رفت. 

شجريان در اين كنسرت به همراه گروه شهناز متشكل از نوازندگاني چون مجيد درخشاني: تار ، محمد رضا ابراهيمي:بربت و كرشمه، رامين صفايي:سنتور، حامد افشاري:قيچك باس، مهدي اميني:ساغر ، سحر ابراهيم :قانون، مهرداد ناصحي : 
كمانچه آلتو و صراحي آلتو، مژگان شجريان:سه تار، شاهو عندليبي:ني، نگار خاركن: كمانچه و صراحي سوپرانو، حميد قنبري:تنبك،رادمان توكلي: تار، سينا جهان آبادي: كمانچه و صراحي آلتو، كاوه معتمديان: سبو و حسين رضايي‌نيا: دف و دايره در دو بخش با عنوان مرغ خوشخوان در دستگاه شور و رندان مست در دستگاه همايون به اجرا پرداختند. 
بنابراين گزارش، يكي از نقاط قابل توجه در اين كنسرت علاوه بر اركستر بزرگ ، حضور و اجراي سازهاي جديد شجريان بود كه تجربه نويني از موسيقي ايران را در معرض ديد عموم قرار داد. همچنين فرزين دارابي‌فر نوازنده تار نيز از آلمان به گروه شهناز پيوست و در اين كنسرت به صورت نوازنده مهمان به روي صحنه رفت. 
پس از اتمام برنامه كه شجريان و گروه شهناز مورد تشويق ممتد مردم قرار گرفتند قطعه "همراه شو عزيز " ساخته پرويز مشكاتيان اجرا شد. 
تور كنسرت شجريان و گروه شهناز با اجرا در شهر هانوفر آلمان ادامه مي‌يابد. 

منبع:خبرگزاری فارس

نگاشته در ۸۸/۰۶/۱۹ساعت 9:13 به قلم دل آوا|

به دنبال حضور محمدرضا شجريان در آلمان، دل آواز اعلام كرد: ايشان با هيج خبرگزاري مصاحبه نداشته است.

محمدرضا شجريان كه تور موسيقايي خود را به همراه گروه شهناز از 13 شهريور در آلمان و ديگر كشور هاي اروپايي برگزار مي‌كند هم اكنون در اين كشور به سر مي‌برد و طي روزهاي گذشته برخي مصاحبه‌ها با شجريان در خصوص عدم اجرا در ايران و برگزاري تور موسيقايي ايشان در اروپا در خبرگزاري‌هاي آلمان منتشر شده كه شركت فرهنگي هنري دل آواز ضمن تكذيب اين گفت‌وگو اعلام كرده ايشان از زمان حضور در آلمان با هيچ خبرگزاري مصاحبه نداشته‌ است. 
شجريان روز گذشته با هوشنگ ابتهاج - سايه - شاعر بزرگ معاصر ايران ديدار و گفت‌وگو داشت. 
بنابراين گزارش، از محمدرضا شجريان هم اكنون آلبوم «رندان مست» در بازار موسيقي منتشر شده كه طي دو روز از زمان انتشار فروش بالايي را به خود اختصاص داده است. 

منبع:دل آواز-خبرگزاری فارس

نگاشته در ۸۸/۰۶/۱۴ساعت 16:20 به قلم دل آوا|

انتشار آلبوم رندان مست از روز شنبه
alt
 
 
 
 
 
آلبوم صوتي رندان مست  روز شنبه ، هفتم شهريور ماه منتشر  شد.رندان مست اولین اثر استاد محمدرضا شجریان به همراهی گروه شهناز است.
این اثر در دستگاه همایون بوده و اشعار منتخب آن از مولانا، حافظ، سعدی و ملک الشعرای بهار می‌باشد.
 دانلود آلبوم رندان مست با صدای استاد محمدرضا شجریان
منبع : دل آواز
 

نگاشته در ۸۸/۰۶/۰۷ساعت 21:2 به قلم دل آوا| |

فيلم زندگي «بنان» از تلويزيون پخش مي‌شود

خبرگزاري فارس: فيلم مستند زندگي «غلامحسين بنان»، خواننده پرآوازه موسيقي ايران از تلويزيون پخش خواهد شد.


«فريد دهدزي»، سازنده اين فيلم در گفت‌وگو با خبرنگار موسيقي فارس گفت: اين فيلم كه در آستانه صدسالگي تولد استاد بنان ساخته شده، سعي كرده روايتي مستندي از زندگي و آثار بنان داشته باشد. تولد، فعاليت‌هاي آغازين وي، خوانش سرود ايران، همكاري با گلهاي رنگارنگ، تصادف وي، كناره گيري از راديو و آواز و مرگ وي از جمله سرفصلهاي اين فيلم محسوب مي‌شود.
وي ساختار فيلم را گفت و گويي خواند و ادامه داد:با توجه به اينكه هيچ تصوير زنده‌اي از مرحوم بنان در دسترس نبود و از سويي مونتاژ افكت‌هاي موجود با تصاوير 50 سال پيش نيست، مجبور بوديم ساختار فيلم را به شكل گفت‌وگويي جلو ببريم. به همين خاطر با همراهان و شاگردان مرحوم بنان گفت‌وگوهايي درباره زندگي و آثار وي داشيم. ضمن اينكه از گفتارهاي مرحوم بنان در سالهاي متماي زندگي وي براي روشنمايي شخصيت وي در فيلم بهره گرفته شده است.
دهدزي در خاتمه خاطر نشان كرد:اين فيلم به سفارش معاونت صداي باشگاه خبرنگاران جوان ساخته شده و طي چند روز آينده از تلوزيون پخش خواهد شد.

پی نوشت: با تشکر از آقای بختیاری برای ارسال این خبر

منبع: فارس نیوز

نگاشته در ۸۸/۰۲/۱۶ساعت 13:42 به قلم دل آوا| |

آلبوم آه باران
آلبوم آه باران : آلبوم "آه باران" آخرین اثر محمدرضا شجریان، مجموعه‌ایست که در فرم و فضای موسیقی گلها تنظیم گردیده و به یاد بزرگان, حسین یاحقی,‌مرتضی محجوبی, رهی معیری و بنان ساخته شده است.
این آلبوم شامل 7 قسمت درمایة دشتی است که چهار قطعة آن بصورت ارکسترال، دوقطعه بصورت ساز وآواز همراه پیانوی فخری ملک پور و تار فرهنگ شریف بر اشعار حافظ و عطار بوده و یک قطعه آن چهار مضراب تار به همراه تنبک همایون شجریان می‌باشد.
تصانیف این آلبوم عبارتند از:
 "دیدی ای مه" با آهنگسازی حسین یاحقی بر ترانة رهی معیری،
"نوای نی" با آهنگسازی مرتضی محجوبی بر ترانة رهی معیری و
"آه باران" با آهنگسازی محمدرضا شجریان بر روی شعری از فریدون مشیری می‌باشدکه تنظیم کلیه قطعات وهمچنین ساخت مقدمة دشتی توسط مزدا انصاری انجام گرفته است.
هنرمندان اعم از تکنوازان و نوازندگان ارکستر که در این مجموعه همنوازی و همراهی نموده‌اند عبارتند از:
فرهنگ شریف تار
فخری ملک‌پور پیانو
همایون شجریان تنبک
ارسلان کامکار ویلن
علی رحیمیان ویلن
علی جعفری پویان ویلن
سینا جهان‌آبادی    ویلن
میثم مروستی      ویولا
سهراب برهمندی  ویولا
کریم قربانی ویلنسل
ناصررحیمی       فلوت
ایمان جعفری پویان کلارینت
علی رزمی تار
 
مجموعه حاضر در تاریخ مورخه شنبه 22/1/ 1388 به بازار عرضه شد.
 
منبع: سایت دل آواز
نگاشته در ۸۸/۰۱/۲۴ساعت 10:11 به قلم دل آوا| |

 


 «شهر خاموش» جدیدترین اثر کیهان کلهر آهنگساز و نوازنده سه تار و کمانچه به بازار موسیقی آمد.
نام اثر آنچنان که کلهر در یادداشتی کوتاه در جلد «شهر خاموش» نوشته به حلبچه و قربانیان بمباران شیمیایی این شهر مرزهای غربی کشور اشاره دارد. کیهان کلهر درباره فضا و شیوه ساخت این اثر نوشته است؛«قطعه اصلی اثر حاضر - شهر خاموش- در سال ۲۰۰۴ به سفارش دانشگاه هاروارد برای ترکیب کوارتت زهی نوشته و اجرا شد و بعد از نظر سازبندی و شکل اجرا بازبینی شد که ساز کنترباس و سازهای کوبه یی - که به وسیله یک نوازنده اجرا می شوند- به آن اضافه شده است.»«شهر خاموش» ترکیبی از موسیقی بداهه با درونمایه یی ایرانی و موسیقی از پیش نوشته شده در یک قطعه موسیقی است.
کلهر می نویسد؛ «در این شیوه تمام اعضای گروه بر اساس چارچوب های مشخص شده شرکت می کنند و در شکل گیری و صدا دهندگی نهایی به یک اندازه موثرند.»کیهان کلهر در اجرای این آلبوم از ترکیبی از سازهای ایرانی و خارجی استفاده کرده است. خود کیهان کلهر نوازندگی کمانچه و سه تار را برعهده داشته و سیامک آقایی سنتور و تمبک زده است. اما در این گروه جان گندلزمن و کالین جاکوپسن ویولن نواخته اند. ویولا را نیکلاس کوردز و ویولنسل را اریک جاکوپسن نواخته اند. نوازندگی سازهای کوبه یی نیز برعهده مارک سوتر بوده و جفری بیچر هم کنترباس زده است.قطعه «شهر خاموش» در این اثر که حدود نیم ساعت است برای کوئینتت زهی، کمانچه و سازهای کوبه یی و در فضایی مملو از حس به یاد قربانیان بمباران شیمیایی حلبچه نوشته شده است.
به نوشته کلهر «شیوه نوشتار در سه قسمت اول این قطعه غیرمتعارف و نشانه یی است. در این شیوه هر نوازنده برداشت خود از نشانه ها را اجرا می کند و تنها فرم ها و جهت کلی اجرا مشخص و توضیح داده شده است ولی عواملی چون سرعت، ریتم و انتخاب ترکیب ها، دامنه صوتی و زمان کشش یا سکوت ها در هنگام اجرا برعهده نوازندگان است و به طور طبیعی در هر اجرا متفاوت.» این شیوه البته برای بخش نخست از دو بخش به هم پیوسته این قطعه صادق است. در بخش دوم «شهر خاموش» که در پی تکنوازی کمانچه بر اساس تم های کردی می آید، به روش معمول آهنگسازی و به شیوه رایج نت نویسی شده است.این قطعه برای نخستین بار در کارنگی هال نیویورک به وسیله همین نوازندگان اجرا شد و بعد ها در کنسرت های دیگر.اسم قطعه دوم جدیدترین اثر کیهان کلهر «ترقه» است که برای سه تار و کوانتت زهی نوشته شده است. احتمالاً همه علاقه مندان موسیقی ایرانی «شب، سکوت، کویر» استاد شجریان را شنیده اند. در آن آلبوم دو قطعه تکنوازی وجود دارد.
اولی نوای دوتار حاج قربان سلیمانی است و در پی اش کیهان کلهر سه تار نواخته است. همان قطعه به یادماندنی سه تار اکنون در این آلبوم همراه با سازهای زهی تنظیم مجدد شده و دوباره اجرا شده است.«پرواز» نام قطعه سوم این آلبوم و برگرفته از ملودی محلی شمال خراسان است که مقدمه و تنظیم آن را کالین جاکوپسن بر عهده گرفته است. قطعه چهارم «شهر خاموش» نیز بر اساس ملودی از قرن ۱۴ ایتالیا توسط کالین جاکوپسن تنظیم شده است. «در انتظار باران» نام این قطعه پایانی آخرین اثر کیهان کلهر است.کیهان کلهر در سال ۱۳۴۲ شمسی در خانواده یی کرمانشاهی و موسیقی دوست در تهران چشم به جهان گشود. کار موسیقی را از پنج سالگی به صورت آزاد شروع کرد. ۱۲ساله بود که به صورت حرفه یی به موسیقی پرداخت و در ۱۳سالگی با ارکستر رادیو تلویزیون کرمانشاه شروع به همکاری کرد.
کلهر مدتی کوتاه با گروه شیدا در مرکز هنری «چاووش» همکار بود. در ۱۷سالگی مقیم ایتالیا و سپس برای ادامه تحصیل راهی کانادا شد و در رشته آهنگسازی از دانشگاه کارلتن اتاوا فارغ التحصیل شد.کیهان کلهر برای شناساندن موسیقی ایرانی به غیرایرانی ها تلاش بسیاری کرده است، همکاری او با هنرمندان هندی از جمله «شجاعت حسین خان» (غزل) یا با کوارتت کرونوس (جاده ابریشم)، یویو ما و ارکستر فیلارمونیک نیویورک او را به هنرمندی جهانی تبدیل کرده است و شنوندگان زیادی در بین غیرایرانی ها دارد. او مدتی هم یکی از اعضای ثابت گروه دستان بود.اجرای کنسرت های مستقل به صورت بداهه نوازی و همراهی با محمدرضا شجریان، حسین علیزاده و همایون شجریان اغلب فعالیت های این هنرمند نامی است. پنج آلبوم، زمستان است، بی تو به سر نمی شود، فریاد، ساز خاموش و سرود مهر حاصل این همکاری است.
 
منبع
روزنامه اعتماد ملی

 
نگاشته در ۸۷/۱۲/۱۱ساعت 7:42 به قلم دل آوا| |

 
 
 
قديمي‌ترين نسخه غزليات حافظ با بداهه خواني شهرام ناظري رو نمايي شد
 
محمد احصايي، فرهاد فخرالديني، شهرام ناظري، همايون خرم، آيدين آغداشلو در مراسم رونمايي قديمي‌تريم نسخه حافظ حضور داشتند و شهرام ناظري در اين مراسم بداهه خواني كرد.
 
خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ گروه فرهنگ و هنر ـ مراسم رونمايي از نخستين نسخه غزليات  حافظ، عصر دوشنبه هفتم بهمن در حالي در فرهنگسراي نياوران بر پا شد که تاکيد شد بر اساس تمام شواهد و در مقايسه با تمامي نسخ خطي موجود، اين کتاب تنها کتابي است که در زمان حيات حافظ به رشته تحرير در آمده است.
آيين رونمايي اين نسخه بي بديل در ميان انبوه هنرمندان و حافظ دوستان برپا شد تا آن سان که علاوه بر حضور بيش از 300 نفر در سالن اصلي فرهنگسراي نياوران اين مراسم از طريق ويدئو پرو جکشن براي قريب به 200 نفر در سالن گوشه اکران شد. حضور بسيار پر شمار حافظ پژوهان و هنرمندان نظير سيد محمد احصايي، فرهاد فخرالديني، شهرام ناظري، همايون خرم، آيدين آغداشلو و... گوياي جلب توجه حافظ دوستان به يافته شدن اسن نسخه ارزشمند بود.
درابتداي اين مراسم اصغر مهر آيين، رييس فرهنگسراي نياوران پس از تقدير و تشکر از شهرداد ميرزايي مدير نشر ديبايه گفت:«قدرشناسي اهل ادب زيبنده نام  علي فردوسي رياست محترم بخش تاريخ و علوم سياسي دانشگاه نوتردام است که اين نسخه را يافت و انتشار آن را  به پاس عرق ملي و گرايش آييني بايسته نام ايران و ايراني دانست.»
 او اضافه کرد:«حافظ نه از خود، بيخود از خود، نه با اراده خود، بي اراده و در پي تکليف آمده، ايستاده بر نقطه پرگار وجود، تا عابدان آفتاب را قصه ارباب معرفت بياموزد.»
سپس پيام علي فردوسي به صورت فيلم، نمايش داده شد که فردوسي در اين فيلم ضمن توضيحي درباره اين نسخه که در سال 791 هـ .ق توسط علامرندي در زمان حيات شاعر نوشته شده است و بيان ادله هايي که گوياي صدق ادعاي قديمي ترين بودن اين کتاب است، گفت:«حدود صد سالي است که ميان شعر فارسي و ملت ايران نسبت جديدي ايجاد شده ، اين ميثاق جديدي است ميان ملت با شاعران است ميثاقي که در آن ولايت حضرت حافظ به ملت ايران جاي انکار ندارد.»
او افزود:«حافظ نقش متعادل کننده‌اي در فرهنگ ما ايفا کرده است و از ديد روانشناسي ـ تاريخي بايد گفت حافظ ، حافظ و نگهدارنده ما است.»
در بخش ديگر اين مراسم حسن انوري، محقق و پژوهشگر با ايراد سخناني گفت:«پيش از امروز آخرين نسخه کتاب حافظ 15 سال پس از مرگ او نگاشته شده بود و تا کنون نسخه‌اي که مربوط به زمان حيات شاعر باشد به دست نيامده بود.»
 او افزود:«اکنون اين مهم رخ داده و تمامي شواهد حاکي از اينست که اين کتاب تنها کتابي است که در زمان حيات شاعر نوشته شده است.»
انوري دادمه داد: «اين ديوان شامل 49 غزل و يک تک بيت است که علي فردوسي در کتابخانه بادليان دانشگاه آکسفورد کشف کرده که به صورت يک مجموعه جنگ در 147 صفحه و 76 بند با جلد قهوه اي رنگ که سه برگ اول و پنج برگ آخر آن سفيد بوده است و نوشته‌هاي اين کتاب نشانگر آن است که کاتب ( علاء مرندي) خود نيز شاعر است و از شعرهايش مي‌توان استنباط کرد که اهل آذربايجان و مقيم شيراز بوده است.»
آخرين سخنران مراسم شهرداد ميرزايي، مدير نشر ديبايه بود. او پس از اشاره به اينکه کشف شدن و چاپ شدن اين کتاب مانند تکه‌هاي آينه فرهنگ ديرينه اين سرزمين است که اندک اندک يافته مي‌شود و تصويري بهتر از خودمان را به ما نشان مي‌دهد، تصريح کرد:«ارزش کار استادان بزرگ دريافتن آثار خطي در سراسر جهان شناخت همين هويت است و از ديدگاهي ديگر پاسداشت يادگارهاي فرهنگي و رونق ارتقاء فرهنگ و گنجينه‌هاي ادبي است.»
 در بخش‌هاي ديگري از اين مراسم  شهرام ناظري غزل از حضرت حافظ را بداهه خواني نمود وگروه نمايشي 15 نفره‌اي زير نظر محمد حاتمي، بازيگر سينما و تاتر، ضمن باز آفريني شخصيت حافظ و تقديم فال حافظ به حاضران و نمايش آيين هايي از زندگي ايرانيان در دوره هاي مختلف تاريخ از نخستين نسخه حافظ رونمايي کردند.
نگاشته در ۸۷/۱۱/۰۹ساعت 22:16 به قلم دل آوا| |

 

بهنام سامانی: «پس از حضور آقای علیزاده درتور کنسرت گروه موسیقی "ضربانگ" که پاییزامسال در ۱۲ شهر اروپا برگزار شد، اعضای گروه به اتفاق استاد علیزاده برای اجرای مشترک خود درتابستان آینده در تهران به توافق رسیدند وقرار شد در این اجرا برخی از ساخته‌های گروه "ضربانگ" و آقای علیزاده در دو بخش به روی صحنه رود.»

وی در ادامه به بخش‌های مختلف این اجرا اشاره کرد و گفت: «دونوازی تنبک پژمان حدادی با دف و دمام و هم‌چنین برخی از قطعات گروه ضربانگ توسط مرشد مهرگان با استفاده از اشعار باستانی در بخش اول اجرا می شود؛ بخش دوم با تکنوازی سنتور جاوید افسری در چهارگاه آغاز می‌شود و پس از آن استاد علیزاده با شور انگیز خود قطعه "پرکن پیاله را" اجرا خواهد کرد.»

این نوازنده دف به برنامه‌های این گروه موسیقی در آینده اشاره کرد وگفت: «گروه "ضربانگ" از تاریخ ۴ اسفند ماه در دو جشنواره در شهرهای آلمان کنسرت می دهد.»

پژمان حدادی نوزانده تنبک، بهنام و رضا سامانی نوزانده دف و دمام، حکیم لودین (نوازنده افغان مقیم آلمان)، جاوید افسری نوزانده سنتور و همچنین مرشد مهرگان از اعضای گروه ضربانگ هستند.

گروه موسیقی "ضربانگ" مشتق از گروه "دستان" است که ۸ سال پیش فعالیت خود را رسما آغاز کرده و بیش از هرعنوانی درصدد معرفی سازهای کوبه ای ایران و ریتم‌های متنوع آن است.

منبع:
خبرگزاری مهر

نگاشته در ۸۷/۱۱/۰۷ساعت 10:58 به قلم دل آوا|

«ناظري» با گروه جديد در تهران كنسرت مي‌دهد

خبرگزاري فارس: مدير برنامه‌هاي «شهرام ناظري» از اجراي اين خواننده به همراه گروه جديدش در تهران خبر داد.


محمد سراجي مدير برنامه‌هاي شهرام ناظري در گفت‌وگو با خبرنگار موسيقي فارس، گفت: بعد از محرم و صفر گروه مولوي به همراه شهرام ناظري حداقل 2 اجرا در دو شهرستان خواهند داشت كه در اين اجراها گروه همان قطعات اجرا شده در تهران را خواهند نواخت.
وي ادامه داد: اميدوارم اگر فرصت شود و مكان مناسبي فراهم كنيم شهرام ناظري قبل از سال يكي دو شب در تهران اجرا داشته باشد كه البته در اين اجرا ناظري با گروه جديد، قطعات جديد را اجرا خواهد كرد.
سراجي با اشاره به گروه جديد بيان داشت: در آخرين صحبتي كه با ناظري داشتم ايشان قصد دارد نوازندگان جديد را وارد گروه كند و با اين كار تركيب گروه كاملا تغيير خواهد كرد.
مدير برنامه‌هاي سراج در خاتمه خاطر نشان كرد: در حال حاضر تاريخ دقيق اين كنسرت‌ها مشخص نشده است.

منبع: فارس نیوز

نگاشته در ۸۷/۱۰/۳۰ساعت 8:27 به قلم دل آوا|

در گفت‌وگو با فارس عنوان شد:
«شجريان» دوره عالي كارگاه آواز را برگزار مي‌كند

خبرگزاري فارس: دوره عالي كارگاه آواز «محمدرضا شجريان» با حضور منتخبين اين كارگاه برگزار خواهد شد.


«ايليا محمدي‌نيا» مدير روابط عمومي تالار آسمان در گفت‌وگو با خبرنگار موسيقي فارس گفت: به دنبال برگزاري دوره‌هاي كارگاه آواز توسط استاد شجريان، ايشان قصد دارند بعد از اتمام اين كارگاهها، يك دوره عالي را براي منتخبين برگزار كند.
وي در خصوص زمان برگزاري اين دوره ادامه داد: زمان آن مشخص نيست چرا كه هم اكنون كارگاه سوم توسط استاد در حال برگزاري است و ممكن است بعد از اين دوره يا كارگاه چهارم و يا دوره عالي برگزار شود.
محمدي‌نيا در خاتمه خاطر نشان كرد: كارگاه سوم استاد شجريان در حال حاضر با حضور 45 هنرجو هر هفته در تالار آسمان فرهنگستان هنر برگزار مي‌شود كه در هر كارگاه استاد 4 ساعت زمان را براي آموزش اين هنرجويان صرف مي‌كند.

منبع: فارس نیوز

نگاشته در ۸۷/۱۰/۳۰ساعت 8:25 به قلم دل آوا| |

Design By : Night Melody